Cimitirele devin pe an ce trece adevărate bombe ecologice. Zeci de mii de coroane funerare sunt aduse anual de vizitatori la mormintele celor dragi, însă acestea nu pot fi reciclate. În timp, se deteriorează, se decolorează și ajung să fie împrăștiate de vânt, transformându-se într-o sursă de poluare. Deși de ani buni se discută despre o lege care să interzică aceste compoziții florale, o decizie finală întârzie să apară. În acest context, oamenii sunt îndemnați să aleagă flori vii, ca o alternativă mai prietenoasă cu mediul și mai demnă pentru memoria celor plecați.
Pregătirile de sărbătoare sunt în toi și în cimitire. Oamenii merg să facă ordine la mormintele celor dragi, în ajunul Paștelui Blajinilor. Pentru a evita aglomerația și ambuteiajele, la Chișinău, unde sunt cele mai mari cimitire din țară, va fi restricționat transportul pe teritoriul acestora.
LUDMILA BOȚAN, director Î.M „Servicii Funerare”: „S-a decis ca începând cu data de 15 și până pe 20 aprilie, să fie restricționat accesul mijloacelor de transport pe terioriul cimitirului sf. Lazăr și la cimitrul Central începând cu data de 17 aprilie.”
În același timp, oamenii sunt îndemnați să nu vină la cimitire cu flori din plastic, deoarece anual se adună tone de acest material, care nu poate fi reciclat și care este periculos pentru mediu. Doar din cele zece cimitire municipale ale Capitalei sunt colectate anual deșeuri echivalente cu aproximativ 25 de mii de coroane din plastic, iar procesul de reciclare este unul extrem de dificil, pe alocuri chiar imposibil. Oamenii spun că sunt tot mai conștienți de riscul poluării și aleg, în locul coroanelor din plastic, flori vii atunci când merg la cimitire.
EA: „Personal, eu prefer să merg cu flori vii. Da, ele nu durează mult timp, nu-și păstrează frumusețea mult timp, dar este ecologic. Nu încărcăm mediul cu plastic inutil care nu se reciclează ulterior. Așa că pledez pentru flori naturale.”
Autoritățile de mediu anunță de ani buni elaborarea unei legi care să interzică comercializarea coroanelor din plastic, în prezent nu există încă un cadru legal care să reducă poluarea excesivă din cimitire. Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, spune că un astfel de proiect de lege se află pe masa parlamentarilor și este în proces de consultări.
GHEORGHE HAJDER, ministrul Mediului: „Există o inițiativă în cadrul parlamentului Republicii Moldova și se află la etapa de consultări publice. Ministerul Mediului participă inclusiv cu recomandări și sperăm că în cel mai scurt timp, vom avea o soluție definitivată care va trece prin legislatura parlamentară.”
Importul de flori artificiale în Republica Moldova a crescut considerabil în ultimii ani, ajungând la peste 180 de tone în 2024, majoritatea fiind utilizate la confecționarea de coroane funerare. În țara noastră sunt peste 1.500 de cimitire.
Exclusiv TV
