Moțiunea împotriva lui Munteanu, amânată

26.03.2026, 18:18
Opoziția parlamentară amână moțiunea de cenzură împotriva Guvernului condus de Alexandru Munteanu. Liderul Partidul Socialiștilor, Igor Dodon, susține că procedura este blocată în prezent, după ce majoritatea parlamentară a instituit starea de urgență, care nu permite acordarea votului de neîncredere membrilor Executivului. Deputatul susține, însă, că va relua această inițiativă, astfel încât șeful Cabinetului de miniștri să prezinte un raport în Parlament.

IGOR DODON, președintele fracțiunii PSRM: „Noi astăzi urma să depunem moțiune de cenzură împotriva Guvernului Munteanu. Am discutat cu colegii din opoziție și aveam minimum necesar de 26 de semnături pentru a chema Guvernul la raport și știți că domnul Munteanu refuză să vin în Parlament cu raportul pentru activitatea Guvernului. Dat fiind faptul că Parlamentul a aprobat stare de urgență, în stare de urgență este imposibil de a înaina moțiune de cenzură. Noi nu ne dezicem de ideea de a invita Guvernul la Parlament și vom insista atunci când ne va permite legea ca Guvernul să vină în întreaga componență la raport în Parlament.”

Amintim că, la începutul lunii februarie, socialiștii au anunțat că pregătesc o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Munteanu, după ce premierul nu a prezentat raportul de activitate la 100 de zile de la învestire. Deputații PSRM au declarat atunci că este unica modalitate de a-l aduce pe premier la raport în plenul Parlamentului. Acum două săptămâni, președintele Parlamentului, Igor Grosu, a declarat că opoziția are tot dreptul să depună moțiuni împotriva miniștrilor.

IGOR GROSU, președintele Parlamentului: „Au fost miniștri la raport. Să vă spun tactica lor. Aici este partea bună și partea rea. Partea bună că asistăm la ceea c enumim noi control parlamentar, democrație parlamentară și opoziția are dreptul să depună moțiuni și să invite miniștrii la raport și miniștrii trebuie să vină la raport și să răspundă la întrebări. Asta e parrtea bună, civilizată. Partea rea că o parte din opoziție, mai am speranță în cazul unora, au tactica de a bloca, a sufoca, a ține blocat tot timpul miniștrii. Asta este tactica lor. Noi le-am zis miniștrilor să fie pregătiți tot timpul.”

Anterior, deputații din opoziție au semnat mai multe moțiuni simple împotriva miniștrilor, care au picat din lipsă de voturi. Este vorba despre ministrul Energiei, Dorin Junghietu, ministra Agriculturii și Industriei Alimentare, Ludmila Catlabuga, ministra Muncii, Natalia Plugaru, dar și a ministrului Apărării, Anatolie Nosatîi.

Exclusiv TV