Teheranul nu intenționează să cedeze și menție crize energetică la nivel mondial. Autoritățile iraniene anunță că permit tranzitarea Strâmtorii Ormuz doar pentru navele din țările prietene, în contextul în care una dintre cele mai importante rute maritime din lume a fost practic blocată după escaladarea conflictului din Orientul Mijlociu.
Potrivit unei note transmise de Teheran către Consiliul de Securitate al ONU și Organizația Maritimă Internațională, navele civile pot traversa strâmtoarea doar cu acordul prealabil al Iranului și cu condiția să nu fie implicate în acțiuni ostile împotriva statului iranian. Ministerul de externe Iranian a precizat că permisiunea se aplică statelor considerate „prietene”, menționând explicit China, Rusia, India, Irak și Pakistan, scrie ziua.md. De la începutul războiului dintre Israel și Iran, precum și implicarea Statelor Unite, traficul prin Strâmtoarea Ormuz a fost aproape complet suspendat, pe fondul riscului ridicat de atacuri asupra navelor comerciale. Prin această rută strategică tranzitează aproximativ o cincime din comerțul global cu petrol și gaze naturale lichefiate, ceea ce face ca restricțiile impuse de Iran să aibă un impact major asupra piețelor energetice.
În ultimele zile, Iranul a permis trecerea unui număr limitat de nave printr-un coridor situat în apropierea insulei Larak. Potrivit datelor din industrie, cel puțin 20 de nave au utilizat această rută, inclusiv din Grecia, India, Pakistan, Siria și Iran. Există și cazuri în care nave comerciale au plătit autorităților iraniene pentru a asigura tranzitul în siguranță, inclusiv un portcontainer operat de o companie chineză.
Operațiunea militară americano-israeliană asupra Iranului a început pe 28 februarie. Washingtonul vrea să impună Teheranul să renunțe la programul său nuclear, care ar reprezenta un pericol pentru SUA și întreaga lume. Liderul de la Casa Albă, Donald Trump, a anunțat că operațiunea ar putea dura până la opt săptămâni.
Exclusiv TV
