Râul Nistru încă mai rămâne poluat cu produse petroliere. Noi pete uleioase au fost observate pe apă la nordul țării, venind din amonte. Ministerul Mediului dă asigurări că sursa de poluare a fost stopată, iar produsele de pe râu sunt ultimele rămase după scurgerea de la Novodnestrovsk.
Noile pete petroliere au fost observate pe apa Nistrului în regiunea Unguri, raionul Ocnița, anunță ministrul Mediului, Gheorghe Hajder.
GHEORGHE HAJDER, ministrul Mediului: "Partea ucraineană a confirmat că sursa de poluare a fost oprită, dar cel mai probabil aceste pete vin din ultimul lac de liniștire, unde se pare că mai există urme de petrol acumulate din scurgerile anterioare".
Astfel, lucrările de curățare a fluviului continue.
„În prezent, pe râul Nistru sunt instalate 20 de baraje absorbante, amplasate strategic pentru a reține produsele petroliere din apă și a limita răspândirea acestora. Odată ce aceste baraje ating capacitatea maximă de absorbție, ele sunt înlocuite cu altele noi, pentru a menține eficiența intervenției. În paralel, la fiecare 6 ore este aplicat material biodegradabil absorbant, în special în zonele stațiilor de captare și în punctele unde se înregistrează o concentrație mai mare de substanțe petroliere”, - se arată într-un comunicat al Ministerului Mediului.
Un complex format din șapte baraje absorbante a fost instalat la Arionești, Dondușeni, zonă ce reprezintă prima linie de intervenție. Alte 13 baraje au fost amplasante pe cursul apei pe alte segmente. Între timp, în spațiul public au apărut mai multe informații despre păsări găsite moarte în apropiere de Nistru.
CONSTATIN CUIUMJU, deputatul fracțiunii ”Partidul Nostru”: "Păsări moarte au fost descoperite pe malul râului Nistru în apropiere de Soroca. În același timp, pe suprafața apei au fost observate pete albe a căror proveniență rămâne deocamdată necunoscută. Solicit pe această cale ca autoritățile competente să investigheze cazul pentru a stabili dacă există vreo legătură cu posibile episoade de poluare recentă a râului Nistru".
GHEORGHE HAJDER, ministrul Mediului: "Ce ține de cele două păsări găsite moarte pe malul Nistrului, informez că specialiștii de la ANSA s-au deplasat la fața locului și urmează să ne comunice rezultatele. Între timp, monitorizăm continuu sutele de păsări prezente pe Nistru. Mă voi întâlni cu reprezentanții organizațiilor de mediu și cu experți în domeniu pentru a analiza impactul poluării asupra Nistrului și a coordona măsurile suplimentare de intervenție, pentru a diminua impactul și consecințele poluării".
Poluarea Nistrului s-a produs din cauza atacului rus asupra Complexului Hidroenergetic de la Novodnestrovsk din Ucraina, în noaptea de 6 spre 7 martie, când exploziile au provocat deversări de uleiuri tehnice și produse petroliere în apă. În rezultat, mai multe localități din nordul țării, inclusiv municipiul Bălți și raioanele Soroca, Sângerei și Florești, au rămas timp de câteva zile fără apă potabilă.
Exclusiv TV
