Ambasadorul rus, convocat la MAE

17.03.2026, 12:16
Întâmpinat cu o sticlă de apă din râul Nistru. Asta a avut pe masă ambasadorul agreat al Federației Ruse la Chișinău, Oleg Ozerov, convocat la ministerul Afacerilor Externe. Diplomatul a primit o notă de protest în legătură cu poluarea principalei surse de apă a țării. Între timp, autoritățile de la Chișinău au pretenții și la partea ucraineană, care, se pare, au prezentat informații incomplete privind cantitatea de poluanți scurși în Nistru. Ministerul Mediului așteaptă rezultate de laborator din România pentru a face lumină privind componența substanței nocive ajunse în fluviu.

Ministerul Afacerilor Externe l-a convocat pe ambasadorul agreat al Federației Ruse la Chișinău, Oleg Ozerov, în legătură cu poluarea râului Nistrul, care ar fi o consecință a atacurilor rusești asupra Complexului Hidroenergetic „Novodnestrovsk” din Ucraina, din 7 martie curent.

TATIANA BARAC, purtătoarea de cuvânt a ministerului Afacerilor Externe: "Republica Moldova condamnă ferm acest atac, care a provocat scurgeri de produse petroliere în fluviul Nistru, generând riscuri majore pentru mediul înconjurător și securitatea alimentării cu apă a Republicii Moldova. Fluviul Nistru asigură apa pentru aproximativ 80% din populația țării și pentru 98% din municipiul Chișinău. Ministerul Afacerilor Externe subliniază că astfel de acțiuni cu impact transfrontalier major pun în pericol mediul, securitatea alimentării cu apă și sănătatea cetățenilor Republicii Moldova și nu pot fi acceptate".

Potrivit pozelor publicate de ministerul de Externe, Ozerov a avut pe masă apă poluată din Nistru. Ambasadorul rus a primit o notă de protest în legătură cu scugerile de pe râu. În același timp, ministrul Mediului, Gheoghe Hajder, declară că partea ucraineană ar fi prezentat informații incomplete privind cantitatea de poluanți ajunși în râul Nistru, dar dă asigurări că scurgerea acestora ar fi fost stopată.

GHEORGHE HAJDER, ministrul Mediului: „Am fost informați oficial de partea ucraineană că ar fi vorba de 1,5 tone de produse petroliere. Dar din analizele experților din România și Republica Moldova se constată că ar fi vorba de cantități mult mai mari. Pentru că noi monitorizăm foarte atent ce se întâmplă la cursul de intrare în RM și acolo zilele trecute au fost observate mari pete de substanțe petroliere. Astăzi lucrurile stau puțin mai bine, pata de petrol s-a diminuat, cel puțin vizual”.

Totuși, potrivit lui Gheorghe Hajder, Chișinăul a trimis probe de apă la laboratoarele din România pentru a spune cu exactitate ce conține această substanță petrolieră ajunsă în fluviu. Ministrul Mediului a recunoscut că nu a primit informații complete despre asta de la partea ucraineană. Între timp, structurile responsabile, asistate de specialiști din România au instalat câte două baaje la Cureșnița, raionul Soroca, Arionești, raionul Dondușeni și Coșnița, raionul Dubăsari. Altele două urmează să fie instalate în alte două locații pe Nistru. De asemenea, au fost securizate stațiile de captare a apei de la Soroca și Chișinău. Toate filtrele urmează să fie înlocuite zilele următoare.

Exclusiv TV