40 de ascensoare din blocurile locative vor fi modernizate

17.03.2026, 10:40
Lifturi vechi, mecanisme uzate și defecțiuni frecvente. Așa arată realitatea din multe blocuri rezidențiale din țară, unde peste 90 la sută dintre ascensoare au depășit demult termenul normativ de exploatare. Oamenii spun că defecțiunile sunt frecvente și cer reparații urgente. Astfel, inițiativa Guvernului de a investi în acest proiect a fost salutată de locuitorii blocurilor. Executivul intenționează să înlocuiască sau să modernizeze la prima etapă 40 de lifturi în mai multe localități ale țării. Pentru proiect au fost alocate 40 de milioane de lei.

În municipiul Chișinău vârsta medie a ascensoarelor este de aproximativ 38 de ani, iar peste 95% dintre acestea au depășit termenul normativ de exploatare. Locuitorii de pe strada Calea Ieșilor din capitală spun că lifturile din blocurile lor nu au fost schimbate de la ridicarea construcției, iar deseori se întâmplă ca acestea să se blocheze între etaje sau să se defecteze brusc.

EA: „Știți, blocul nostru de locuit este bun, dar liftul deseori, și în primul, și în a două scară, se defectează. Se oprește, ba ușile se blochează, ba motorul nu demult a fost schimbat - soțul meu a fost și i-a ajutat. Cred că e timpul de schimbat, casa are 28 de ani. Măcar o reparație capitală ar trebui să fie făcută. Noi plătim bani pentru deservirea lifturilor și cred că ar trebui să se acorde o atenție mai sporită.”

Starea lifturilor nu este aceeași peste tot. Dacă unele mai funcționează fără probleme majore, altele sunt într-o stare avansată de uzură. În aceste condiții, mămicile cu cărucioare și persoanele cu dizabilități spun că se confruntă cel mai des cu dificultăți.

Stare deplorabilă a ascensoarelor se atestă și în municipiul Bălți. Acolo parcul de ascensoare numără aproape 270 de unități, cu o vârstă medie de circa 33 de ani, iar aproximativ 90% dintre ele necesită expertiză tehnică anuală din cauza gradului avansat de uzură. Situații similare se atestă și în alte orașe ale țării.

VLADIMIR BOLEA, ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale: „Marea majoritate a ascensoarelor din Republica Moldova folosite de către cetățeni sunt datate cu anii 70 - 90 ai secolului trecut. Peste 90% dintre ele au depășit termenul normativ de exploatare de 25 de ani, ceea ce reprezintă o gravă problemă în ceea ce privește siguranța cetățenilor care se folosesc de aceste ascensoare.”

În acest context, Guvernul anunță lansarea Programului național pilot, care prevede modernizarea sau înlocuirea a 40 de ascensoare: 30 - în municipiul Chișinău, 5 - în municipiul Bălți și câte un ascensor în orașele în care există blocuri multietajate administrate de Asociații de proprietari în condominiu.

VLADIMIR BOLEA, ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale: „Programul prevede înlocuirea completă a ascensoarelor aflate în stare critică, modernizarea echipamentelor care permit intervenții tehnice eficiente, reabilitarea elementelor constructive aferente, modernizarea sistemelor electrice și de siguranță. Pentru implementarea programului pilot, Guvernul alocă inițial un buget de 40 de milioane de lei.”

Astfel, autoritățile lansează un apel la care vor putea aplica exclusiv Asociațiile de proprietari în condominiu, care administrează blocuri rezidențiale din municipiul Chișinău, municipiul Bălți și din alte orașe ale țării, unde există clădiri multietajate. Dosarele vor putea fi depuse în perioada 1-30 aprilie curent, exclusiv prin intermediul Sistemului informațional de gestionare a programelor și proiectelor de dezvoltare regională și locală. Proiectele vor fi selectate în baza unor criterii obiective, printre care starea tehnică și vechimea ascensoarelor, nivelul de risc pentru utilizatori, precum și prezența unor categorii vulnerabile de locatari precum persoane vârstnice, persoane cu dizabilități sau familii cu copii mici. Programul pilot este conceput pentru o perioadă inițială de un an.

Exclusiv TV