Peste 150 de moldoveni aflați în Orientul Mijlociu așteaptă intervenția statului pentru a fi readuși acasă în siguranță. Cele mai multe cereri de evacuare au fost depuse la Emiratele Arabe Unite. Autoritățile de la Chișinău dau asigurări că se lucrează intens pentru a asigura o cale sigură pentru repatrierea conaționalilor noștri blocați în statele asiatice.
Ministerul Afacerilor Externe dă asigurări că celula de criză activată pe 28 februarie, când a fost lansată operațiunea militară americano-israeliană în Iran, este în permanentă monitorizare a situației din Orientul Mijlociu, pentru coordonarea acțiunilor cu ambasadele Republicii Moldova din zonă.
VALERIU MIJA, secretarul de stat al MAE: "Misiunile diplomatice sunt în contact direct cu structurile de forță și MAE și au luat legătură cu cetățenii RM aflați în zonă. Potrivit informațiilor confirmate, până la această oră nu sunt înregistrate victime sau persoane rănite în rândul cetățenilor RM în statele monitorizate".
Potrivit reprezentantului diplomației moldovenești, până în prezent 121 de moldoveni au depus solicitări de evacuare din statele asiatice.
VALERIU MIJA, secretarul de stat al MAE: "Ambasada RM în Israel a recepționat 17 solicitări de evacuare dintre care două sunt procesate, ambasada RM în EAU a recepționat 96 de solicitări de evacuare și ambasada RM în Qatar a înregistrat opt cereri de evacuare. Ele sunt examinate și și coordonate cu statele pentru a asigura evacuarea sigură și în siguranță. Totodată, conform Asociației Naționale a Agenților de Turism, avem 34 de cetățeni ai RM blocați în Asia de Sud, care au planificat să se reîntoarcă tranzitoriu prin Orientul Mijlociu".
În context, Valeriu Mija a reiterat apelul către companiile de turism să nu întreprindă măsuri unilaterală de evacuare a clienților lor pe căi terestre, acest proces fiind unul deloc sigur. Reprezentantul diplomației moldovenești a amintit că, din 3 martie aeroportul internațional din Dubai și-a reluat parțial activitatea, fiind efectuat un număr limitat de zboruri. Autoritățile le cer moldovenilor aflați în Emiratele Arabe Unite să urmărească cu atenție informațiile oficiale locale, pentru a prinde o cursă spre casă.
VALERIU MIJA, secretarul de stat al MAE: "MAE reiterează recomandările către cetățenii RM aflați în regiune să evite deplasările neesențiale, să respecte strict instrucțiunile autorităților locale, să verifice permanent stare zborurilor, să nu se deplaseze la aeroport, care poate fi ținta unor atacuri din punct de vedere al infrastructurii critice și să păstreze legătura cu misiunile diplomatice ale RM. Este important să fie păstrat calmul. Suntem în contact, suntem în estimarea situației și coordonare cu partenerii RM pentru a examina fereastra de oportunitate pentru a evacua cetățenii RM la prima ocazie, când vor fi situații sigure".
Până la data de 4 martie 2026, cel puțin opt țări din Orientul Mijlociu și-au închis complet sau parțial spațiul aerian ca urmare a escaladării conflictului dintre SUA-Israel și Iran. Este vorba despre Iran, Irak, Israel, Qatar, Bahrain, Kuweit, Emiratele Arabe Unite, Iordania și Siria. Din și spre Republica Moldova au fost sistate toate zborurile spre Dubai și Tel Aviv. Autoritățile de la București au reușit să aducă acasă din zonă peste 300 de români, preluați de două nave în aeroportul din Cairo.
Exclusiv TV
