În municipiul Chișinău urmează să fie creat Comitetul municipal de planificare, monitorizare și evaluare strategică, ce va coordona prioritățile de dezvoltare ale orașului. Potrivit primarului Ion Ceban, inițiativa urmărește consolidarea dezvoltării strategice, inclusiv supravegherea reformei administrației publice locale și gestionarea eventualelor modificări ale granițelor municipiului.
Acest Comitet va sprijini elaborarea Planului Urbanistic General, a Planului de Mobilitate Urbană Durabilă, precum și dezvoltarea arhitecturală a orașului. Comitetul va avea în vedere și eficientizarea și transparentizarea bugetului pentru anul curent, precum și a achizițiilor publice.
Totodată, în perioada imediat următoare, Primăria va revizui procedurile de achiziții publice pentru a le eficientiza și a le face mai transparente.
ipn.md

