Republica Moldova și-a încheiat oficial parcursul la Jocurile Olimpice de Iarnă Milano-Cortina 2026, după o ediție în care delegația tricoloră a fost reprezentată de cinci sportivi și a bifat cel mai bun rezultat prin biatlonista Alina Stremous.
Republica Moldova a tras cortina peste participarea la cea de-a XXV-a ediție a Jocurile Olimpice de Iarnă Milano-Cortina 2026, competiție la care a fost prezentă cu o delegație formată din cinci sportivi. Ultima care a intrat în concurs pentru țara noastră a fost biatlonista Alina Stremous, în proba de sprint 7,5 km, individual feminin, unde a trecut linia de finiș pe locul 73. Tot Stremous a reușit și cea mai bună performanță a delegației moldovene la această ediție a Olimpiadei Albe, clasându-se pe un meritoriu loc 14 în concursul individual pe distanța de 10 kilometri, rezultat care confirmă progresul biatlonului autohton pe scena internațională.
În proba masculină de 20 km la biatlon, Pavel Magazeev și Maxim Macarov au ocupat pozițiile 84 și 89, într-o competiție extrem de disputată, cu un nivel valoric ridicat. La schi fond, Iulian Luchin, portdrapelul delegației Republicii Moldova, s-a clasat pe locul 96 în cursa de 10 km stil liber, iar coechipiera sa, Elizaveta Hlusovici, a încheiat pe locul 104 în aceeași probă. Pentru Republica Moldova, aceasta a fost a opta participare la Jocurile Olimpice de Iarnă. Ediția din 2026, găzduită de Italia pentru a treia oară în istorie, a reunit aproximativ 3.500 de sportivi din aproape 100 de țări, care au concurat în 116 probe din 16 discipline. Milano-Cortina 2026 a rămas în istorie și prin debutul olimpic al schi-alpinismului, alături de sporturi consacrate precum biatlon, schi fond, patinaj, hochei sau snowboard, într-o ediție care a reconfirmat amploarea și spectacolul celui mai important eveniment al sporturilor de iarnă.
Exclusiv TV

