14 edificii ale instituțiilor medicale din raioanele țării vor fi reabilitate energetic în cadrul proiectului „Inițiativa pentru dezvoltarea infrastructurii publice durabile prin renovări de eficiență energetică”. Lucrările vizează modernizarea infrastructurii și reducerea consumului de energie. Acordurile de colaborare au fost semnate astăzi, în cadrul unei ceremonii oficiale.
Cele 14 instituții spitalicești, care au fost încadrate în programul de reabilitare energetică, însumează peste 34.000 de metri pătrați și includ blocuri terapeutice, consultative, pediatrice, chirurgicale și de boli contagioase. Proiectul va începe cu auditul energetic și documentația tehnică în 2026, iar lucrările propriu-zise vor fi asigurate în perioada 2028-2030.
RUSLAN SURUGIU, directorul UCIPE: „Proiectul „Inițiativa pentru dezvoltarea infrastructurii publice durabile prin renovări de eficiență energetică”, prescurtat INSPIRE, are o valoare totală de aproximativ 73 milioane euro. Este un proiect important, care a fost lansat curând și care așteptăm să fie implementat în următorii cinci ani de zile.”
Potrivit autorităților, proiectul urmărește să îmbunătățească securitatea energetică a țării și calitatea serviciilor publice.
DORIN JUNGHIETU, ministrul Energiei: „În prezent, pierderile de energie în clădirile publice pot ajunge la până la 50%, sau, în unele cazuri, chiar și mai mult. Majoritatea acestora nu au beneficiat de reabilitări serioase în ultimii 10 ani și nu mai corespund standardelor actuale de eficiență energetică și la fel de confort.”
Directorii instituțiilor medicale, unde va fi implementat proiectul, declară că aceste lucrări le va salva facturile la consumul energetic și le va oferi oportunitatea să-și direcționeze fondurile economisite pentru dezvoltare.
PETRU CIUBOTARU, directorul spitalului raional Hîncești: „Mă bucură un fapt..că astăzi majoritatea beneficiarilor sunt instituții din raioane, acolo unde este nevoie de multe investiții încă , din cauză că instituțiile medicale fiind ca fondator consiliile raionale, au avut mult mai puține posibilități de a investi în aceste instituții și evident că populația din zonele rurale are nevoie de aceste investiții.”
Proiectul este implementat de Guvernul Republicii Moldova, prin Ministerul Energiei și UCIPE. 30 de milioane de euro sunt asigurate sub formă de credit de către Agenția Franceză pentru Dezvoltare, iar 38,7 milioane de euro reprezintă un grant oferit de Guvernul Germaniei, prin intermediul Băncii Germane de Dezvoltare. În total, în cadrul proiectului urmează să fie reabilitate energetic 30 de clădiri publice.
Exclusiv TV
