Frigul și bezna revin în stânga Nistrului. După ce săptămâna trecută, așa-zisele autorități de la Tiraspol au anunțat un regim drastic de economisire a gazului, fiind închise întreprinderile mari, recent au început și deconectările de energie electrică în mai multe localități din stânga Nistrului și din zona de securitate. Autoritățile de la Chișinău monitorizează situația și dau asigurări că, sunt gata să ajute locuitorii din regiunea transnistreană, prin mecanismul de sprijin financiar european, însă Tiraspolul, deocamdată refuză orice dialog.
Sezonul rece abia a început, iar localitățile din stânga Nistrului deja au intrat în criză energetică. Pe 2 octombrie, autoproclamatele autorități regionale au instituit un regim drastic de economie a gazului din cauza unor neînțelegeri de plată cu Moscova pentru achiziția de gaze. Astfel, regimul de la Tiraspol a promis că, această criză anunțată pentru două săptămâni, nu va afecta populația. Însă, problemele au început la distanță de o săptămână. În mai multe localități au început deconectările de la energia electrică.
Portalul ”Zona de Securitate” scrie că din cauza deficitului energetic de pe malul stâng, până la sfârșitul săptămânii vor avea loc deconectări și în raioanele Camenca, Rîbnița, Dubăsari, Grigoriopol, Slobozia, dar și în orașele Tiraspol și Tighina/Bender. Majoritatea localităților din Zona de Securitate, care se află în juristicția autorităților de la Chișinău, vor fi asigurate cu electricitate, după ce au fost conectate la rețelele naționale în rezultatul unei crize energetice similare de la începutul anului.
ROMAN ROȘCA, vicepremier pentru reintegrare: „Pe parcursul anului curent au fost conectate la infrastructura malului drept localitățile din zona de securitate: Copanca, Hârbovăț, Hagimus și Fârlădeni. Recent, au fost conectate și localitățile din stânga Nistrului la infrastructura energetică a gazului: Coșnița, Doroțcaia și Pârâta. Mai rămân două localități vulnerabile: Varnița și localitățile Cocieri, Molovata Nouă și Corjova. Ele sunt conectate la rețelele Tiraspoltransgaz, dar suntem în proces de dialog și sperăm că în scurt timp vom depăși situația cu livrările acolo.”
Vicepremierul pentru Reintegrare, Roman Roșca, a afirmat că instituțiile responsabile din domeniul energetic monitorizează situația din stânga Nistrului și a precizat că pachetul european de sprijin de 60 de milioane de euro, refuzat anterior de Tiraspol, rămâne valabil și în continuare.
Autoritățile susțin că responsabilă de furnizarea gazelor către regiunea transnistreană rămâne compania Moldovagaz, care ar avea achiziționate 50 la sută din volumele necesare ca stoc de siguranță.
DORIN JUNGHIETU, ministrul Energiei: „Anul trecut, Republica Moldova a susținut regiunea transnistreană, anul acesta, o să fie la fel. - Dar ați primit solicitări din partea lor? - Nu am primit solicitări. Moldovagaz este entitatea care furnizează gazele pentru malul stâng. La începutul lunii octombrie, aveau deja achiziționate 50 la sută din volumele de 57 de milioane necesare ca stoc de siguranță.”
Între timp, așa-numitul lider din stânga Nistrului, Vadim Krasnoselski, consideră că actualele realități impun reluarea dialogului dintre Chișinău și Tiraspol. În cadrul unei întrevederi cu ambasadorul Lituaniei, Tadas Valionis, acesta a declarat că este necesară o întrevedere la nivel de conducători, pentru ca părțile „să se așeze la masa negocierilor și să abordeze problemele care s-au acumulat în ultimii ani
„Trebuie să soluționăm chestiunile care influențează direct viața oamenilor. Cea mai importantă este securitatea și menținerea păcii pe malurile Nistrului,” - a subliniat Vadim Krasnoselski, potrivit novostipmr.com.
Amintim că anul trecut, după ce concernul rus Gazprom a sistat unilateral livrarea gazului în stânga Nistrului, Chișinăul a asigurat regiunea cu aproximativ 2,6 milioane de metri cubi de gaze, procurate de pe piețele internaționale. Ulterior, achizițiile au fost făcute de o companie ungurească, plătită de o firmă off-shore, dintr-un credit acordat Tiraspolului de Federația Rusă.
Exclusiv TV
