IGP a lansat campania națională „Stop Investițiilor False!”

6.10.2025, 16:50
Numărul infracțiunilor financiar-bancare aproape că s-a dublat în acest an, fiind înregistrate peste 1.225 de cazuri, comparativ cu 832 de infracțiuni raportate în 2024, iar suma prejudiciilor este de ordinea sutelor de milioane de lei. Poliția Națională anunță lansarea unei campanii de informare, pentru a putea proteja cât mai mulți locuitori ai țării de escrocii din online.

Inspectoratul General al Poliției, fenomenul escrocheriilor în mediul online este divers și se perfecționează cu viteza luminii, iar fondurile sustrase de la victime cresc semnificativ. În doar un singur an, prejudiciile din astfel de infracțiuni au crescut de trei ori.

IURIE ROȘCA, șeful Centrului pentru combaterea crimelor cibernetice, INI: "Potrivit datelor statistice, în primele nouă luni ale anului curent, în RM au fost înregistrate peste 1225 de infracțiuni financiar – bancare, comise online, care au generat un prejudiciu de peste 200 de milioane de lei. Prin comparație, în aceeași perioadă a anului 2024 au fost raportate 830 de infracțiuni similare și un prejudiciu de 73 mil lei".

Cele mai grave infracțiuni cibernetice în prezent sunt așa-zisele investiții în criptomonede, vânzările false de bunuri, apelurile sau mesajele prin care infractorii se dau drept angajați ai băncilor, atacurile prin e-mail asupra companiilor și tentativele de furt de date personale. Pentru a preveni numărul mare de escrocherii, Poliția națională lansează campania de informare ”Stop investițiilor false”. Activitățile de campanie vin pe fundalul Lunii Europene a Conștientizării Securității Cibernetice, marcată în octombrie.

Exclusiv TV