Un alt grup de 19 moldoveni a fost evacuat în siguranță din Israel. Misiunea s-a desfășurat în noaptea de 21 spre 22 iunie, cu sprijinul Ambasadei Ucrainei la Tel Aviv. Persoanele au fost duse prin Egipt și au zburat de la Sharm el Sheikh spre Chișinău.
Ucraina a evacuat, duminică, din Israel, țară aflată în război cu Iran, un grup de 176 de persoane. Acestea au ajuns pe cale terestră în Egipt, iar de acolo cu avioanele spre destinațiile finale, a anunțat președintele Ucrainei, Volodimir Zelensky, care a menționat că printre cei evacuați au fost și cetățeni ai Republica Moldova, Letoniei, Azerbaidjanului, Estoniei și Statelor Unite. Potrivit ministerului Afacerilor Externe, printre cei evacuați au fost 19 moldoveni, care au ajuns cu o cursă aeriană pe aeroportul Internațional Chișinău.
VICTOR MARTIN, șef al Direcției Afaceri Consulare din cadrul MAE: „Astăzi, la Chișinău, au aterizat 19 cetățeni ai Republicii Moldova care au fost evacuați din Israel, grație efortului comun depus de autoritățile moldovenești și cele ucrainene. Datorită coordonării celulei de criză de la ministerul de Externe, împreună cu ambasada Republicii Moldova au fost identificați 19 cetățeni care au ajuns acasă, cu avionul organizat de guvernul ucrainean”.
Moldovenii evacuați spun că drumul a fost lung și anevoios, dar sunt bucuroși că au ajuns acasă în siguranță.
EL: „Drumul a fost lung, am mers toată noaptea cu autobuzul. A fost puțin greu, dar suntem acasă, ne-am descurcat, am trecut peste toate greutățile pe care le-am avut în cale. Cu o zi înainte de a mă contacta un coleg de-al dvs de la ambasadă, am îndeplinit un formular, a doua zi m-a contactat și deja mi s-au dat următoarele instrucțiuni de care trebuia să ținem cont și să ne prezentăm sâmbătă dimineață la Tel Aviv.”
Acesta este al doilea grup de moldoveni evacuați din Israel. Primul, format din 12 persoane au părăsit zona de conflict cu sprijinul ambasadei Portugaliei la Tel Aviv și au ajuns în weekend în Republica Moldova. În contextul escaladării situației de război în Orientul Mijlociu, în prezent, aproximativ 200 de moldoveni aflați în Israel au cerut autorităților să fie repatriați. Ministerul Afacerilor Externe dă asigurări că se află în discuții permanente cu alte misiuni diplomatice din Israel pentru a-i aduce acasă pe toți solicitanții. Autoritățile îndeamnă cetățenii moldoveni aflați în Israel care vor să revină acasă, în condiții de siguranță, să completeze online formularul disponibil pe pagina Ministerului Afacerilor Externe.
Exclusiv TV
