Moldova va adera la Platforma globală pentru accesul la medicamente destinate tratamentului cancerului la copii

17.06.2025, 12:03
Republica Moldova va adera la Platforma globală pentru accesul la medicamente destinate tratamentului cancerului la copii. Un acord în acest sens a fost semnat de ministra Sănătății, Ala Nemerenco, și Natasha Azzopardi Muscat, directoare pentru politici și sisteme naționale de sănătate din cadrul Biroului Regional al OMS pentru Europa.

Platforma este creată de Organizația Mondială a Sănătății (OMS) și Spitalul de cercetare pentru copii St. Jude și își propune să sporească accesul la medicamente esențiale pentru tratamentul cancerului pediatric în țările cu venituri mici și medii. Până în 2030, inițiativa vizează sprijinirea a circa 120.000 de copii din 50 de țări, cu scopul de a crește rata globală de supraviețuire la 60%.

Moldova a fost selectată printre primele șase țări care aderă la platformă în 2025, ca urmare a progreselor obținute în cadrul Inițiativei globale pentru controlul cancerului la copii, lansată în 2018. În cadrul platformei, Spitalul St. Jude va investi 200 de milioane de dolari în următorii șase ani, alături de OMS, UNICEF și Fondul Strategic al PAHO. Primul lot de medicamente gratuite pentru copiii din Republica Moldova este așteptat în trimestrul IV al anului 2025.

Datele MS arată că în fiecare an, în țară sunt diagnosticate aproximativ 100 de cazuri noi de cancer pediatric.

moldpres.md