Universitatea Harvard dă în judecată administrația Trump

2.05.2025, 10:09
Universitatea Harvard a intentat un proces federal împotriva administrației Trump, susținând că depășirea atribuțiilor guvernului încalcă drepturile constituționale ale instituției. Acest lucru a fost raportat de publicația Axios.

Procesul marchează o escaladare în lupta administrației cu universitățile de elită, în încercarea de a le influența prioritățile și de a le reorienta cu fonduri federale.

Președintele Universității Harvard, Alan Garber, a declarat că „consecințele exagerării guvernului vor fi grave și de lungă durată”. El a acuzat administrația că încearcă să impună „o supraveghere fără precedent și nepotrivită”. Cererile administrației Trump privind universitatea au vizat politica instituțională, înghețarea și reducerile de fonduri amenință în mod semnificativ cercetarea științifică.

Potrivit lui Garber, acțiunile administrației vor avea implicații grave pentru cercetarea complexă care afectează perspectivele copiilor care supraviețuiesc cancerului, răspândirea focarelor de boli infecțioase și gestionarea durerii soldaților răniți pe câmpul de luptă.

agora.md