Tensiuni între Statele Unite ale Americii și Iran. Președintele iranian, Masud Pezeshkian, a respins, duminică, propunerea SUA privind negocierile directe cu Washingtonul legate de programul nuclear al țării sale. Acesta a subliniat, însă, că lasă deschisă posibilitatea unor negocieri indirecte. În replică, liderul de la Casă Albă, Donald Trump, a amenințat cu bombardamente și tarife secundare, iar Iranul a anunțat că va riposta cu o lovitură puternică în cazul oricărei agresiuni din partea Statelor Unite.
MASUD PEZESHKIAN, președintele Iranului: „Negocierile directe au fost respinse, însă negocierile indirecte au fost mereu deschise de Iran. Acum, liderul suprem a subliniat că negocierile indirecte pot continua. Noi nu evităm negocierile, dar ceea ce ne-a creat probleme sunt promisiunile neîndeplinite, iar până acum trebuie să demonstreze că pot reconstrui încrederea în legătură cu deciziile lor.”
În replică, președintele SUA, Donald Trump, a amenințat cu bombardamente și tarife secundare dacă Teheranul nu ajunge la un acord cu Washingtonul în privința programului său nuclear.
DONALD TRUMP, președintele SUA: „Voi lua o decizie cu privire la tarifele secundare asupra Iranului, în funcție dacă vor ajunge sau nu la un acord. Dacă vor ajunge la un acord, atunci nu vom impune niciodată tarife secundare asupra lor. Sperăm că vor avea o viață lungă și de succes ca țară. Dar vom vedea ce se întâmplă. Este foarte interesant. Nu-mi pot imagina să facă altceva decât să ajungă la un acord.”
Ca urmare a acestor declarații, portalul „Tehran Times” a scris că, potrivit unor surse, Iranul și-a plasat forțele armate în stare de alertă și a pregătit rachete capabile să lovească poziții asociate SUA. Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a avertizat că Iranul va riposta cu o lovitură puternică în cazul oricărei agresiuni din partea SUA. El a subliniat că Iranul este pregătit să răspundă decisiv oricărei amenințări și a respins ideea negocierilor directe sub presiune. În 2018, în primul său mandat, Trump a retras unilateral SUA din acordul nuclear de la Viena, care limita strict programul nuclear iranian în schimbul ridicării sancţiunilor. După ce SUA i-au reimpus sancţiuni drastice, Teheranul a încetat la rândul său să mai respecte termenii acordului, escaladând programul de îmbogăţire a uraniului, despre care afirmă că are exclusiv scopuri civile. Într-o scrisoare către liderul suprem iranian, ayatollahul Ali Khamenei, Donald Trump a afirmat că Teheranul trebuie fie să negocieze un nou acord nuclear, fie să se confrunte cu o soluţie militară. Presa internațională scrie că Iranul a susținut de mult timp că programul său nuclear vizează o utilizare pașnică, dar oficialii iranieni au amenințat că vor folosi o armă, pe măsură ce tensiunile au fost alimentate și de implicarea Iranului în conflictele regionale, inclusiv sprijinul acordat grupării Hamas din Fâșia Gaza, ceea ce a escaladat conflictele cu Israelul și a dus la o reacție mai puternică din partea SUA și a aliaților săi.
Exclusiv TV
