Preşedintele Donald Trump i-a cerut secretarului Trezoreriei, Scott Bessent, să oprească producţia de monede de un cent, invocând costul ridicat al producţiei, care depăşeşte valoarea nominală a subdiviziunii dolarului, relatează CNN.
„De mult prea mult timp, Statele Unite au bătut monede de un cent care ne costă practic mai mult de 2 cenţi. Acest lucru este atât de risipitor! I-am dat instrucţiuni secretarului meu de la Trezoreria SUA să nu mai producă monede noi de 1 cent. Haideţi să eliminăm risipa din bugetul măreţei noastre naţiuni, chiar dacă este vorba de o simplă monedă la un moment dat”, a declarat Trump într-o postare pe reţelele sociale.
Moneda de un cent este criticată de ani de zile, mişcarea de eliminare a monedei de un cent luând amploare luna trecută, după ce Departamentul pentru eficienţă guvernamentală (DOGE) al lui Elon Musk a avut o postare pe X în care atrăgea atenţia asupra costului ridicat al producerii monedei de un cent.
news.ro

