Vadim Krasnoselski anunță că livrarea gazelor rusești în regiunea transnistreană va fi reluată

15.01.2025, 12:19
După două săptămâni de blocaj, concernul rus Gazprom ar putea relua livrările de gaze către regiunea transnistreană. Anunțul a fost făcut de așa-zisul lider de la Tiraspol, Vadim Krasnoselki, după o vizită la Moscova. Autoritățile constituționale de la Chișinău declară că, decizia dictată la Kremlin a fost previzibilă, fiind parte a unui scenariu de destabilizare a situației în Republica Moldova. Chiar și așa, Chișinău nu va împiedica furnizarea gazelor către Transnistria.

Așa-zisul lider al autoproclamatei republici nistrene, Vadim Krasnoselki, a revenit pe 14 ianuarie de la Moscova, unde a avut discuții cu factori de decizie de la Kremlin privind situația din regiune, în urma deciziei concernului Gazprom de a sista livrările de gaze către țara noastră. Krasnoselki anunță că, furnizarea de gaze va fi reluată în curând sub formă de ajutor umanitar, fără a oferi alte detalii privind volumele și ruta de transport. El a spus doar că, gazul va fi suficient pentru a satisfice necesitățile populației și ale întreprinderilor industrial din regiune. Anunțul a fost comentat la Chișinău. Premierul Dorin Recean declară că decizia dictată la Kremlin a fost una previzibiliă.

DORIN RECEAN, prim-ministrul Republicii Moldova: "Se pregătește acest spațiu informațional să vină un salvator, ca pe alte scenarii cum a fost în Abhazia. Să vină un salvator, să dea gaze pentru criza umanitară. În aceste condiții, Chișinăul va apăra interesele economice ale agenților economici de pe malul drept, în așa fel ca toți agenții economici de pe malul drept și stâng să activeze în condiții egale. Este clar deja că Gazprom va livra gaze naturale într-o cantitate mai mică doar pentru malul stâng, insuficient pentru ca malul drept să aibă acces la energie mai ieftină și corespunzător să ne împingă într-un scenariu de escaladare, într-un scenariu de conflict. Este exact ce-și dorește Kremlinul".

Potrivit Premierului, jocul Kremlinului în care carne de tun au fost cetățenii moldoveni din stânga Nistrului este parte a unui scenariu mai mare de destabilizare a situației în regiune. Chiar și în aceste condiții, oficialii de la Chișinău reiterează că în stânga Nistrului trăiesc tot cetățeni ai Republicii Moldova, cărora trebuie să le fie asigurate condiții bune de trai. O zi mai devreme, șefa statului, Maia Sandu, care a recunoscut că știe despre vizita lui Krasnoselki la Moscova, a menționat că, din partea autorităților constituționale ale țării nu vor exista impedimente pentru asigurarea regiunii transnistrene cu gaze rusești.

Regiunea transnistreană, asigurată exclusiv cu gaze rusești, a rămas fără resursa energetică după ce concernul Gazprom a sistat livrările către Republica Moldova din 1 ianuarie curent. Decizia a fost luată unilateral de gigantul rus după ce Ucraina nu a mai prelungit contractul de tranzit a gazelor rusești pe teritoriul său. În aceste condiții, Gazprom a anunțat autoritățile de la Chișinău că, va continua furnizarea de gaze pe coridorul transbalcantic doar în condițiile în care Republica Moldova plătește o datorie pretinsă de peste 700 de milioane de dolari. Aceasta nu este recunoscută de Guvernul țării noastre.

Exclusiv TV