Liber la călătorii în Statele Unite ale Americii. Cetățenii români, dar și moldovenii care dețin cetățenia acestui stat, vor putea călători în SUA, fără viză, începând cu data de 31 martie 2025. Se întâmplă după ce în data de 10 ianuarie, România a fost admisă oficial în programul Visa Waiver al Statelor Unite. Pentru a merge în America, românii cu acte în regulă vor trebui doar să se înregistreze pe o platformă online, iar autorizația de călătorie va fi emisă în mod automat pentru o perioadă de 2 ani, cu termen de ședere de cel mult 90 de zile.
Datorită faptului că România a aderat la programul Visa Waiver, cetățenii români nu vor mai avea de susținut interviuri la un consulat al Statelor Unite pentru a obține o viză de călătorie, ceea ce face procedura mult mai puțin costisitoare și consumatoare de timp. Autorizaţia de călătorie care înlocuieşte vizele actuale va fi valabilă timp de doi ani, are număr nelimitat de intrări/ieşiri din SUA în acest interval, şi poate fi utilizată pentru vizite de până la 90 de zile. Costul unei autorizaţii de călătorie este de 21 de dolari SUA.
KATHLEEN KAVALEC, ambasadoarea SUA în România: ”Următorul pas este ca Departamentul pentru Securitate Internă să creeze un sistem online de înregistrare a călătorilor și ne așteptăm ca acest sistem să fie funcțional probabil până la sfârșitul lunii martie a acestui an. Iar din acel moment, călătorii români care merg în Statele Unite, în interes de serviciu sau în interes turistic, și pentru sejur de 90 de zile sau mai puțin, pot aplica pentru acest lucru pe site. Este mai ieftin decât să solicitați o viză. Noile autorizații de călătorie costă în jur de 21 de dolari, iar călătorii se pot înscrie și aplica pentru acest lucru. Recomandăm ca acest lucru să se facă cu cel puțin trei zile înainte de călătorie. Nu este necesară nicio programare, nicio prezență fizică. ”
Autorizațiile de călătorie sunt emise în scop de afaceri sau turism. Cei care vor dori să stea mai mult timp în Statele Unite ale Americii, pentru a munci sau studia, de exemplu, vor trebui să obțină, ca de obicei, o viză.
KATHLEEN KAVALEC, ambasadoarea SUA în România: ”Vizele americane sunt valabile 10 ani, spre deosebire de această înregistrare care este valabilă doi ani. Deci viza pentru 10 ani este grozavă și vă permite să stați mai mult în Statele Unite, până la șase luni. Deci, dacă aveți viză, folosiți-o în continuare, nu este nevoie să vă înregistrați, dar dacă nu ați avut niciodată viză înainte, aceasta este o alternativă excelentă.”
Precizăm că până în prezent, cetăţenii a 42 de state pot călători în SUA în cadrul programului Visa Waiver. În acest moment, singurele țări din Uniunea Europeană care mai au nevoie de viză pentru a ajunge în Statele Unite sunt Bulgaria și Cipru.
Exclusiv TV
