Autoritățile de la Chișinău depun eforturi pentru a readuce acasă încă un grup de aproximativ 20 de moldoveni, stabiliți în Liban. Aceștia au solicitat ajutor pentru a părăsi zona de conflict din Orientul Mijlociu. Anunțul a fost făcut de ministrul Afacerilor Externe, Mihai Popșoi.
Potrivit ministrului Afacerilor, Mihai Popșoi, în prezent sunt căutate căi de repatriere a cetățenilor moldoveni rămași în Liban, țară care este în conflict armat cu Israelul.
MIHAI POPȘOI, ministrul Afacerilor Externe: "Situația rămâne complicată, dar autoritățile de resort, nemijlocit ministerul Afacerilor Externe muncește pentru a evacua un nou grup de cetățeni de-ai noștri. O parte nu au vrut să fie evacuați data trecută, o parte încă nu aveau actele pregătite. Acum acest lucru a fost deja făcut, căutăm o următoare rută care ar fi disponibilă, fie din partea prietenilor noștri de la București, fie de la Kiev, fie din altă parte, cu următoarea rută vor fi evacuați".
Israelul desfășoară o ofensivă din ce în ce mai intensă în Liban, după un an de confruntări la graniţă cu Hezbollah, cel mai bine înarmată dintre forţele supervizate de Iran în Orientul Mijlociu. În ultimele săptămâni, armata israeliană a anunțat că a decapitat gruparea, după ce a lichidat mai mulți lideri ai acesteia. Totodată, ofensiva Israelului a alungat cel puţin 1,2 milioane de libanezi din casele lor şi a ucis 2.530 de persoane. În această perioadă, 29 de cetățeni ai Republicii Moldova au cerut ajutor să fie evacuați din zona de conflict. Primul grup format din 11 persoane, majoritatea mame cu copii, au ajuns în Moldova pe 3 octombrie. Alți 18 moldoveni au ajuns la Chișinău pe 18 octombrie. În acest context, cetățenii moldoveni din Liban care se află în pericol și au nevoie de consultanță, sunt îndemnați să apeleze la telefonul de urgență al ambasadei + 90 541 687 2104 sau să trimită o solicitare în scris la adresa de email: consulat.ankara@mfa.gov.md.
Exclusiv TV
