Rămășițe ale unei rachete au fost depistate astăzi în satul Lencăuți, din raionul Ocnița. Acestea au fost identificate la distanța de 4 kilometri în apropierea frontierei de stat cu Ucraina. Poliția de Frontieră a fost alertată de localnici, care au spus că au auzit un zgomot puternic. Imediat, zona a fost securizată.
Portalul nordnews.md scrie că rămășițele de rachetă au căzut la miezul nopții în apropiere de satul Lencăuți, raionul Ocnița. Potrivit sursei citate, racheta ar fi fost lansată din direcția hidrocentralei de pe Nistru, Novodnestrovsk, regiunea Vinița, pentru a doborî dronele Shahed lansate de Federația Rusă asupra obiectelor de infrastructură energetică ale Ucrainei. În același timp, Poliția de Frontieră a anunțat că, în timpul îndeplinirii de serviciu, o patrulă a fost anunțată de localnici despre depistarea mai multor obiecte de metal provenite cel mai probabil de la un proiectil.
„Rămășițele au fost depistate în apropierea localității Lencăuți, raionul Ocnița la distanța de 4.000 metri în apropierea frontierei de stat cu Ucraina. Imediat au fost inițiate măsuri de securizare a zonei și informarea Serviciului 112, echipei Secției tehnico-explozivă din cadrul Inspectoratului General al Poliției, cât și Procuratura raionului Ocnița.”
Nu este pentru prima dată când pe teritoriul țării noastre ajung fragmente de rachete, doborâte de sistemele de apărare antiaeriană ale Ucrainei. De la începutul războiului rus din țara vecină, au fost înregistrate mai multe astfel de incidente, majoritatea în raioanele de nord ale țării. Primele segmente de rachetă doborâtă au căzut în Moldova în octombrie 2022, în adiacentul satului Naslavcea din raionul Ocnița.
Exclusiv TV
