Republica Moldova a fost învinsă de Malta

14.10.2024, 15:08
Echipa națională de fotbal a Moldovei, a cedat în meciul din deplasare, cu selecționata Maltei, din cadrul Ligii Națiunilor. Partida, care a avut loc pe Stadionul Național din Ta Qali, s-a încheiat cu scorul de 1-0, în favoarea maltezilor.

Naționala de fotbal a Moldovei nu a reușit să câștige cu o etapa înainte grupa D2 a Ligii Națiunilor, după ce au cedat în partida din deplasare, cu Malta, scor 0-1. Prima repriză dintre cele două reprezentative, a fost una fără marii ocazii de gol. Elevii lui Serghei Cleșcenco fiind cei mai periculoși la poarta adversă. Vitalie Damașcan a avut o ocazie bună de gol în minutul 36, însă nu a reușit să fructifice pasa bună a lui Artur Ioniță, șutul său fiind reținut ușor de goalkeeperul advers. Artur Ioniță a avut și el o ocazie de a deschide scorul înainte de pauză, însă șutul său a trecut pe lângă poartă. În repriza secundă, gazdele au prestat un joc mai bun, având două ocazii periculoase la poarta lui Dumitru Celeadnic, însă acesta a fost de fiecare dată la post. Totuși, gazdele au reușit până la urmă să deschidă scorul. În minutul 86, Vladislav Baboglo a faultat un adversar în careu, iar centralul a arătat la punctul cu var. Teddy Teuma transformând fără emoții penalty-ul acordat. Scorul putea fi și mai mare, după ce Victor Mudrac a comis henț în careu, iar gazdele au obținut din nou lovitură de la 11 metri, însă Teddy Teuma a ratat a doua oară, trimițând peste poartă. La finalul partidei, selecționerul Serghei Cleșcenco a declarat că, echipa a greșit când s-a gâdit că un egal ar fi suficient.

„Din păcate, atunci când înainte de un meci, toți, inclusiv echipa, încep să numere punctele care ne-ar asigura promovarea și cred că un egal ar fi suficient, practica ne demonstrează contrariul. Așa s-a întâmplat și astăzi. Malta a meritat victoria. Au arătat dorință, viteză și o mai bună coordonare pe teren. Ne-au depășit la multe capitole. Dacă în prima repriză am fost activi în atac, în repriza a doua, după schimbări, lucrurile nu au mers așa cum ne-am dorit. Urmează meciul decisiv cu Andorra. Știm că nu va fi ușor, mai ales după experiența de la Chișinău”, - a declarat Serghei Cleșcenco după meci.

Moldova este lider în grupa a 2-a a Ligii D, cu 6 puncte, la egalitate cu Malta, care are golaveraj mai slab. Astfel, ultimul meci cu Andorra, din 16 noiembrie va fi crucial pentru „tricolori”, în lupta pentru promovare în Liga C, a Ligii Națiunilor.

Exclusiv TV