Situație excepțională în Armata Națională. Un militar angajat în bază de contract s-a rănit mortal, joi seara, din arma pe care o avea în dotare. Tragedia se întâmplă la nicio lună după ce un militar în termen, aflat în concendiu, și-a luat rămas bun de la viață.
Potrivit ministerului Apărării, un militar prin contract al Armatei Naționale, care executa serviciul în cadrul Forțelor Mixte de Menținere a Păcii, s-a rănit mortal în rezultatul unei împuşcături cu arma din dotare, în timpul executării serviciului la post. Medicii sosiţi la faţa locului au constatat decesul soldatului. Totodată, o echipă de criminaliști ai poliției, investighează cazul. Militarul își executa serviciul în Armata Națională în bază de contract din anul 2023.
Tragedia a avut loc la nicio lună după un alt incident legat de militari. Pe 23 august, ministerul Apărării a anunțat despre decesul unui soldat în termen, aflat în concediu. Acesta a fost depistat în propria locuință, iar versiunea principală investigată de poliție a fost suicid.
Exclusiv TV
