Zimbru Chișinău și Milsami Orhei, eliminate din cupele europene

2.08.2024, 14:50
Echipele de fotbal moldovenești Zimbru Chișinău și Milsami Orhei au fost eliminate din cupele europene, după ce au pierdut meciurile din returul Ligii Conferințelor. Sheriff Tiraspol și-a încheiat și ea evoluția în Liga Europei, dar va continua drumul european în Liga Conferințelor.

Zimbru Chișinău și Milsami Orhei au părăsit cupele europene din sezonul 2024-2025, după ce au pierdut meciurile din turul secund preliminar al Ligii Conferințelor. Echipa Milsami Orhei și-a încheiat parcursul european din acest sezon, fiind eliminată în turul doi preliminar al Ligii Conferinței de formația FC Astana, cu scorul general 1-2. După o remiză, scor 1-1, în prima manșă disputată la Orhei, cu FC Astana, "vulturii roșii" au pierdut în Kazahstan cu scorul de 0-1. Singurul gol al meciului jucat în deplasare, a fost marcat de croatul, Marin Tomasov, în minutul 50. A doua echipă care și-a luat adio de la competiile europene de fotbal este Zimbru Chișinău, care a fost învinsă de Ararat Armenia cu scorul general 6-1, fiind eliminată din turul doi preliminar al Ligii Conferinței. "Galben-verzii" au pierdut și partida-retur cu Ararat-Armenia, scor 1-3, după ce în tur au fost învinși pe teren propriu cu scorul de 3-0. Golul chișinăuenilor a fost marcat de nigerianul Justice Ohajunwa în repriza secundă.

Sheriff Tiraspol și-a încheiat și ea evoluția în Liga Europei, după ce a fost eliminată de echipa Elfsborg din Suedia, dar va continua drumul european în Liga Conferințelor. Meciul de pe Boras Arena din Suedia s-a încheiat cu scorul de 2-0 pentru gazde. În meciul tur la Tiraspol, Elfsborg s-a impus cu scorul de 1-0.

Sheriff va continua parcursul european în Liga Conferinței, unde va întâlni în turul 3 preliminar echipa Olimpija Ljubljana din Slovenia. Meciurile vor avea loc pe 8 august în tur și 15 august în retur.

Exclusiv TV