Republica Moldova a obținut prima mediale de la actuala ediție a Jocurilor Olimpice prin Denis Vieru, care a urcat pe a treia treaptă a podiumului la finalul competiției de judo. Acesta l-a învins pe francezul Walide Khyar în finala mică a categoriei 66kg. Vieru a cucerit prima mediale olimpică din istoria judo-ului moldovean. Sportivul de 28 de ani l-a învins cu 1-0 pe favoritul publicului pe tatami-ul de la Paris. În urma medaliei câștigate pentru țara noastră, Denis Vieru a declarat că este mândru de Republica Moldova și de oamenii care l-au susținut.
DENIS VIERU, Luptător de Judo: "Emoțiile sunt mari! Sunt bucuros și mândru, pentru mine, pentru țara mea, pentru oamenii care sunt alături, care m-au susținut mereu. Sunt focusat pe ceea ce este, pe un rezultat bine meritat de-a lungul anilor. Am avut susținere din partea echipei și asta a făcut rezultatul final. Am făcut-o, reușesc și dovedesc că se poate și în Republica Moldova și peste patru ani am să dovedesc că sunt și mai bun decât acum. Dedic această medalie oamenilor care mă iubesc și mă susțin".
Sportivul din țara noastră a avut un parcurs excelent în competiția de la Paris. În optimi Vieru l-a învins pe finlandezul Luukas Saha, iar sferturi s-a impus în fața sârbului Strahinja Buncic. Acesta a cedat în semifinale, unde a dat de cel care avea să devină campion olimpic, japonezul Hifumi Abe. Niponul s-a impus, dar Vieru a profitat de șansa lui în finala mică. Acesta este cel mai bun rezultat al delegației Republicii Moldova de până acum la Jocurile Olimpice.
Exclusiv TV
