Traficul rutier din țară va fi sub lupa agenților de patrulare. Inspectoratul Național de Securitate Publică a lansat astăzi, operațiunea Girofar. Această măsură are drept scop disciplinarea și responsabilizarea șoferilor, dar și prevenirea accidentelor rutiere.
Inspectoratul Național de Securitate Publică anunță că, timp de trei zile, polițiștii vor monitoriza deplasarea auto-specialelor.
„Conducătorii auto care nu acordă prioritate de trecere vehiculului cu regim prioritar de circulaţie riscă sancțiune sub formă de amendă începând de la 750 lei până la 900 lei și cu aplicarea a 4 puncte de penalizare. În acest context, Poliția solicită respectuos tuturor participanților la trafic să respecte cu strictețe regulile de circulație și nemijlocit să acorde prioritate mașinilor cu regim prioritar de circulație. Mâine și viața ta poate depinde de cineva! Cedează trecerea celor aflați în misiunea de salvare a vieților!” - transmite INSP.
Operațiunea se va desfășura până vineri, 26 iulie curent.
Exclusiv TV

