Maia Sandu participă la summitul Comunității Politice Europene

18.07.2024, 17:18
Securitatea continentului european, dar și reziliență Republicii Moldovei au fost discutate astăzi în cadrul celui de-al patrulea Summit al Comunității Politice Europene, care se desfășoară în Regatul Unit. La eveniment au fost prezenți 47 de lideri ai statelor comunității europene, inclusiv președinta țării noastre, Maia Sandu. Apărarea democrațiilor și asigurarea păcii au fost printre subiectele principale discutate în cadrul evenimentului.

Cel de-al patrulea Summit al Comunității Politice Europene se desfășoară la Palatul Blenheim din Oxfordshire din Regatul Unit, locul de naștere al fostului prim-ministru britanic Winston Churchill. Lucrările summitului includ grupuri de lucru pe subiecte precum apărarea democrației, migrație, energia și conectivitatea. Șefa statului, Maia Sandu, a fost întâmpinată de premierul britanic, Keir Starmer, care este gazda acestui eveniment.

„Astăzi mă alătur liderilor europeni la Summit-ul Comunității Politice Europene, unde discutăm despre securitatea continentului european, dar și reziliența Moldovei. Îi mulțumesc gazdei noastre, prim-ministrul britanic, Keir Starmer, pentru ospitalitate”, - a scris șefa statului pe platforma X.

Șefa statului a avut întrevederi cu mai mulți președinți și prim-miniștri europeni, inclusiv cu vicepreședintele Comisiei Europene, Josep Borrell, cu care a discutat despre pace, dezvoltarea economică și integrarea europeană.

„Am felicitat-o pe președinta Maia Sandu pentru reformele ambițioase care au contribuit la lansarea negocierilor de aderare la Uniunea Europeană. Prin parteneriatul nostru pentru Securitate și Apărare, vom continua să sprijinim rezistența Moldovei la impactul războiului Rusiei și acțiunile hibride din ce în ce mai intense ale acesteia.”

În discursul său, premierul Marii Britanii, Keir Starmer, a declarat că Guvernul pe care îl conduce de două săptămâni va fi un prieten și partener pentru aliații europeni ai Marii Britanii. Totodată, oficialul a reiterat importanța unității europene pentru sprijinul Ucrainei.

KEIR STARMER, prim-ministru al Marii Britanii: „Dorim să lucrăm cu voi toți pentru a restabili relațiile, a redescoperi interesul nostru comun și a reînnoi legăturile de încredere și prietenie care luminează structura vieții europene. Și sarcina este urgentă, pentru că securitatea noastră este în joc. În fiecare zi, Ucraina luptă pentru a proteja nu doar poporul ucrainean, ci și poporul european, un continent în care credința noastră în libertate, democrație și statul de drept era dură. a câștigat și care vrea să trăiască în pace.”

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelensky, a declarat că important ca Europa să rămână unită, încât acest lucru va duce la luarea deciziilor puternice.

VOLODIMIR ZELENSKY, președintele Ucrainei: „În primul rând, am menținut unitatea în Europa și acționăm împreună, ceea ce înseamnă că Putin și-a ratat ținta principală. El nu a reușit să creeze diviziune în Europa. Cu cât Europa este mai decisivă în păstrarea acestei unități, cu atât vom asigura o pace mai durabilă. Putin nu poate menține relații cu lideri cu adevărat puternici. Și acesta este avantajul nostru. Dar rămâne un avantaj doar atâta timp cât suntem uniți.”

Comunitatea Politică Europeană reprezintă o platformă cheie de discuţii între țările europene despre pace și securitate pe continent, dar și despre alte probleme comune. Republica Moldova a fost gazda celui de-al doilea summit al Comunității Politice Europene pe 1 iunie 2023.

Exclusiv TV