Potrivit Biroului Național de Statistică, în anul 2023, în țară s-au născut 24 de mii de copii, mai puțini cu aproximativ 3 mii sau 11% comparativ cu anul precedent, iar fiecare al cincilea copil s-a născut în afara căsătoriei. Din totalul nou-născuților, aproape 60% au fost băieți. Experții demografici susțin că acest declin al natalității este cauzat de migrația tinerilor, situația economică din țară, dar și nesiguranța în ziua de mâine, din cauza războiului din regiune.
OLGA GAGAUZ, expert în demografie, director la Institutul Național de Cercetări Economice: ”Mulți tineri de vârstă reproductivă, pleacă peste hotare și, la fel, diminuează acest potențial reproductiv al Republicii Moldova. Și al treilea factor. Războiul s-a început în 2022, iar familiile care poate și-au planificat un copil, au amânat acest lucru pentru vremuri mai bune.”
Datele BNS mai arată că la sate s-au născut cu peste 30% mai mulți bebeluși decât în mediul urban. În 2023, vârsta medie a mamei la prima naștere a fost de aproximativ 25 de ani, la fel ca și în anul precedent. Tinerii spun că-și doresc copii, dar primul impediment este situația financiară.
EA: ”În primul rând este din motiv financiar, pentru că un copil necesită multe cheltuieli, acesta ar fi motivul principal, dar mulți tineri se mai tem să-și piardă libertatea pentru că un copil necesită mult timp, dedicare. - Cum crezi, cât ar trebui să câștige un cuplu ca să întrețină un copil? - În medie, vreo 30-35 de mii ar fi cât de cât ok, poate nu cu mari permisiuni.”
Alții sunt de părere că tinerii sunt orientați mai mult spre carieră, dar și țara nu este suficient de sigură pentru a crește copii în libertate și armonie.
EA: ”Mulți continuă studiile, apoi licență, masterat, carieră și tot se aprofundează în toate astea și nu mai vor. - Tu vrei copii? - Da, pe la 25-26 de ani.”
Experta în demografie, Olga Gagauz susține cu trimitere la cercetările de ramură că, acest spor negativ al populației, adică atunci când mortalitatea depășește natalitatea, va continua și în următorii 20 de ani. Drept consecință, vom avea doar în jur de 60% de populație tânără aptă de muncă. De aceea statul trebuie să creeze politici de sprijin a tinerilor familii, pentru a opri exodul.
OLGA GAGAUZ, expert în demografie, director la Institutul Național de Cercetări Economice: ”În primul rând trebuie îmbunătățit nivelul socio-economic, nivelul de trai al populației. Ca să fie salariile mai mari, nivelul de bunăstare al populației să fie mai înalt. Ca oamenii să aibă surse pentru creșterea copiilor. Mai multe oportunități pentru educație, pentru angajare în câmpul muncii.”
Datele oficiale arată că mai mult de jumătate dintre copii născuți în 2023, aproape 55% au fost aduși pe lume de femei cu vârste cuprinse între 25 și 34 de ani.
Republica Moldova se află într-o listă cu zece ţări care se vor confrunta cu o reducere a populaţiei cu mai mult de 15 la sută până în 2050. Până în anul 2100, se constată că populaţia Republicii Moldova ar urma să ajungă la 1,9 milioane, se arată într-un studiu publicat de Euronews. Și alte țări precum Bulgaria, Croaţia, Letonia, Lituania, Polonia, România, Serbia, Ucraina şi Ungaria, la fel, se confruntă cu reducerea rapidă a populaţiei. Autoritățile de la Chișinău recunosc că, exodul populației tinere pune în pericol viitorul economic al țării. Din aceste considerente, toate proiectele de dezvoltare a localităților din țară, programele de susținere a antreprenoriatului, dar și cele de acordare a facilităților pentru procurarea locuințelor sunt îndreptate spre diminuarea migrației populației din Republica Moldova, potrivit demnitarilor de stat
Exclusiv TV
