Guvernul pakistanez a declarat, miercuri, stare de urgenţă pentru a începe înmatricularea celor 26 de milioane de copii de vârstă şcolară care nu sunt înscrişi în niciun fel de educaţie formală. Aceștia reprezintă aproximativ 40 la sută din populația de vârstă școlară din această țară.
Guvernul de la Islamabad a declarat în mod oficial stare de urgenţă pentru a rezolva misiunea extrem de dificilă de a readuce 26 de milioane de copii la şcoală. Declararea stării de urgenţă permite mobilizarea de fonduri şi resurse şi include această problemă printre priorităţile guvernului. Autoritățile intenționează să apeleze la o combinaţie de instrumente politice şi administrative, precum şi la stimulente pentru a-i încuraja pe părinţi să-şi trimită copiii la şcoală, transmite agerpres.
Pakistan, o republică islamică cu circa 240 milioane de locuitori, dotată cu arma nucleară, este rămasă în urmă în ce priveşte educaţia, din cauza deceniilor de conflicte, incertitudine politică şi economică, sărăcie şi, în ultimul timp, a impactului schimbărilor climatice. În jur de 26 milioane de copii între 5 şi 16 ani, adică aproape 40% din populaţia de vârstă şcolară, nu sunt înscrişi în niciun fel de educaţie formală, arată statisticile ONU citate de presa internațională. Acesta face din Pakistan ţara cu cel mai mare număr de copii neşcolarizaţi.
Exclusiv TV
