Flăcări uriașe au cuprins Bursa din Copenhaga

16.04.2024, 16:32
Un incendiu uriaș a izbucnit marți la Bursa Veche din Copenhaga, Danemarca. Flăcările imense au cuprins clădirea de aproape 400 de ani, iar turla, cu o înălțime de 56 de metri, s-a prăbușit. Poliția daneză a anunțat că nu există răniți, iar câțiva angajați au reușit să salveze din flăcări câteva opere de artă.

Focul a izbucnit în dimineața zilei de marți, la Primăria din Copenhaga, situată lângă Parlamentul danez. Imobilul a adăpostit și Bursa de valori, la un moment dat, fiind cunoscut și drept sediul Bursei Vechi. În interior se desfășurau lucrări de modernizare, acesta fiind închis pentru public în perioada lucrărilor, scrie presa internațională. În imaginile publicate de martori oculari se văd flăcări imense care au cuprins clădirea, iar turla emblematică a clădirii, formată din cozile împletite a patru dragoni, s-a prăbușit. Numeroase echipaje de urgență au fost trimise la fața locului, iar angajații clădirii și locuitorii încercau să salveze obiectele de patrimoniu.

Ministrul danez al Culturii, Jakob Engel-Schmidt, a scris pe platforma X că 400 de ani de moștenire culturală au fost mistuiți în flăcări, totodată, apreciind eforturile anagajaților instituției și a localnicilor de a salva picturile din interior.

Poliția din Copenhaga a anunțat că zona din jurul clădirii mistuite de incendiu a fost izolată, iar traficul a fost deviat pe alte rute, pentru a nu împiedica intervenția pompierilor. Deocamdată, nu este cunoscută cauza incendiului. Clădirea în stil renascentist olandez, construită între anii 1619 și 1640, nu mai găzduiește bursa daneză, ci servește drept sediu pentru Camera de Comerț daneză. În ultimii ani, clădirea a fost folosită pentru organizarea de cine de gală, conferințe și evenimente. Bursa Veche din Copenhaga era supranumită „Notre Dame a Nordului”.

Exclusiv TV