Până la București în trei zile. Este scopul pe care și l-au pus aproximativ 200 de alergători din Moldova și România, care s-au înscris la RUBICON 2024. Startul a fost dat astăzi la Arcul de Triumf din centrul capitalei, iar maratoniștii urmează să parcurgă aproape 500 de km. Alergătorii sunt așteptați pe 24 martie la finișul amenajat simbolic la Arcul de Triumf din capitala română de peste Prut.
Anul acesta, legendară ștafetă ultramaraton a devenit pentru prima oară internațională. Cursa, în premieră, a pornit chiar din centrul Chișinăului și se va încheia duminică, la București. Traseul urmează să fie parcurs în 52 de ore și va trece prin 6 regiuni din Moldova și 6 din România. Întregul traseu este împărțit în 46 de etape, dar ultramartoniștii nu sunt restricționați la un număr minim sau maxim de distanțe parcurse.
EL: ”Eu de exemplu, alerg prima etapă după care o să mă transfere autocarul către următoarea etapă și tot așa. Traseul de aproape 500 de km e împărțit și fiecare aleargă cât vrea, cât s-a înscris.”
IURIE BURLACU, participant la maraton: ”Eu pur și simplu vrea să văd dacă mâine și poimâine dimineață rezist. Sunt mai multe etape, alergi la care vrei, poți să alergi mai multe consecutiv. Poți să alergi una, alta de odihnești, doar că dacă o începi să o finalizezi.”
Printre maratoniști am întâlnit și angajați ai structurilor de stat.
GRIGORE LUPU, participant la maraton: ”Noi ducem un mod sănătos de viață. În fiecare an participăm la Rubicon și facem față mereu.- Ce structură reprezentați? - Brigada de poliție cu destinație specială- Fulger - Câți colegi o să participe în total? - 10.”
Entuziasmați și plini de forță sunt și maratoniștii din România care s-au grăbit să ajungă la linia de start de la Arcul de Triumf din Chișinău.
EL: ”Vin pentru prima dată la Chișinău. Vin de la Brașov. Am plecat aseară de acasă la ora 22. 45 de minute, am ajuns dimineață la ora 6 la Chișinău și acum iau startul Chișinău-București. Am 142 de maratoane alergate până acum. Acesta va fi maratonul 143.”
La evenimentul oficial de deschidere din fața Arcului de Triumf a participat și președintele țării, Maia Sandu, alături de ministrul Educației, Dan Perciun.
MAIA SANDU, președintele Republicii Moldova: ”Știu că fiecare dintre dvs are probabil un motiv propriu care l-a determinat să accepte această provocare, dar există și un obiectiv comun și acesta este să scurtăm distanța de la Chișinău, la București. Să apropiem Republica Moldova de România. Să consolidăm pacea, prietenia și solidaritatea.”
DAN PERCIUN, ministrul Educației și Cercetării: ”Noi vă urăm să aveți o cursă ușoară. Aveți tot respectul și aprecierea noastră. Sunteți o sursă de inspirație că v-ați angajat în această provocare. Sperăm foarte mult să vă revedem cu bine la Chișinău, cu rezultate frumoase. Avem o bucurie deosebită la minister pentru că, printre dvs sunt și doi angajați ai noștri, așa că le urăm succes.”
Cursa va include mai multe etape, atât diurne, cât și nocturne, cu distanțe cuprinse între 7 și 15 km. În timp ce unii maratoniști s-au ambiționat să ajungă în inima Bucureștiului, alții spun că vor alerga etape mai scurte, în semn se susținere a celorlalți participanți la maraton.
ANASTASIA CAMENSCHI, participantă la maraton: ” Am deja 2 maratoane în palmarez, dar am ca scop să particip și la internaționale. Ne motivează astfel de evenimente în care putem să descoperim atâta energie la pachet.”
EA: ”Eu mereu particip la orice activitate ce este legat de alergat de dis-de-dimineață. Și în principiu, am venit să susțin moldovenii care pleacă până la București. Eu fac doar prima startare și după aia le zic: - Pa, Pa. - Vă țin pumnii.”
Traseul ultramaratonului Rubicon 2024, va trece prin Chișinău, UTA Găgăuzia, Ialoveni, Cimișlia, Taraclia și Cahul. Iar în România, cursa va trece prin Galați, Brăila, Buzău, Ialomița, Ilfov și linia de finiș - Arcul de Triumf București.
Exclusiv TV
