Apartamentele debranșate de la sistemul centralizat de încălzire pot primi compensații pentru facturile la agentul termic, în conformitate cu gradul de vulnerabilitate energetică acordat. Anuțul a fost făcut de ministerul Muncii și Protecției Sociale, în rezultatul unei ședințe comune cu instituțiile de ramură. Compensațiile vor fi achitate pentru întregul sezonul de încălzire 2023-2024.
Potrivit ministerului Muncii și Protecției Sociale, în cazul consumatorilor debranșați de la sistemul de alimentare centralizată cu energie termică, care s-au înregistrat pe platforma compensatii.gov.md, dar nu au introdus numărul locului de consum pentru energia termică, modificările vor fi efectuate automat de sistemul informațional. Beneficiarii vor primi retroactiv compensații la agentul termic. Consumatorii debranșați care nu s-au înscris pe platformă pot primi compensații doar după completarea cererii și acordarea gradului de vulnerabilitate, începând cu luna din care s-au înregistrat pe platformă.
Măsurile au fost dispuse în urma ședinței comune dintre Ministerul Muncii și Protecției Sociale, Ministerul Energiei, responsabilii întreprinderilor din sector și experți, cu scopul de a sprijini gospodăriile casnice vulnerabile energetic, după ce proprietarii unor astfel de apartamente au primit facturi prea mari pentru agentul termic. Ministerul Muncii precizează că, din cele 26 837 de apartamente debranșate din mun. Chișinău, 10 445 de gospodării au primit compensații. În cazul mun. Bălți, 9 987 de familii sunt debranșate de la agentul termic, iar dintre acestea 5370 au beneficiat de compensații până în prezent.
Și în sezonul precedent, consumatorii debranșați de la agentul termic au primit compensații din Fondul de Reducere a Vulnerabilității Energetice pentru acoperirea costurilor legate de încălzirea spațiilor comune ale blocului.
Exclusiv TV
