CSE anulează situația excepțională în educație

31.01.2024, 15:10
Comisia pentru Situații Excepționale anulează situația excepțională în educație emisă de autoritățile Capitalei. Prin aceeași decizie au fost anulate și taxele percepute de la părinți pentru programul școlar prelungit și a fost reconfirmată demisia șefului interimar al direcției municipale pentru educație. Anunțul a fost făcut de ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, care a anunțat că, Guvernul se va adresa la Centrul Național Anticorupție și la Procuratură cu un denunț în privința administrației Capitalei, dacă în scrut timp nu se va aproba bugetul municipiului, care să prevadă finanțare pentru programul after school.

Comisia Națională pentru Situații Excepționale intervine în conflictul autorităților centrale cu administrația Chișinăului. Starea de urgență în educație anunțată anterior de autoritățile Capitalei a fost anulată, iar programul prelungit pentru clasele primare va fi finanțat în continuare de municipalitate.

DAN PERCIUN, ministrul Educației și Cercetării: "Responsabilitatea pentru asigurarea grupelor cu program prelungit revine autorităților publice locale. Acum, probabil, din cauza supracreditării municipiului Chișinău și lipsei resurselor financiare și neaprobării bugetului pentru 2024, Primăria caută soluții cum să rezolve această situație și soluția pe care a găsit-o este prin CSE Chișinău, care nu are asemenea atribuții să impună colectarea taxelor de la părinți".

De asemenea, Comisia pentru Situații Excepționale a pus punct și remanierilor de cadre în cadrul direcției municipale Educație, Tineret și Sport. Anterior, ministerul de resort l-a demis pe Andrei Pavaloi din funcția de șef interimar al acestei structuri, decizie care a fost ignorată de conducerea Capitalei.

Anterior, Andrei Pavaloi a anunțat că nu va pleca din funcție, deoarece a fost angajat de primăria Capitalei, nu de ministerul Educației. Aceleași lucru a fost confirmat și de primarul Capitalei, Ion Ceban. În același timp, ministrul Dan Perciun anunță că, Guvernul va denunța administrația publică din Capitală la Centrul Național Anticorupție și Procuratură, dacă nu se va aproba bugetul municipiului și nu vor fi finanțare grupele cu program prelungit.

De altă parte, primăria Chișinău califică declarațiile ministrului Educației drept o imixtiune directă în treburile interne ale administrației publice locale, fapt ce contravine prevederile constituționale. Viceprimarul Capitalei, Irina Gutnic a declarat că autoritățile locale vor emite o poziție oficială în acest sens, după apariția unui act oficial care să confirme decizia, scrie portalul ziua.md.

Exclusiv TV