Chişinăul a găzduit turneul internaţional la badminton

23.01.2024, 13:36
A 20-a ediție a Turneului internațional la Badminton a avut loc la Chișinău, în incinta complexului sportiv Universitar a USMF. În cadrul competiției au participat peste 100 de sportivi din mai multe țări, iar cei mai buni s-au ales cu medalii și premii de valoare.

Sportivii din România dar și cei din Ucraina au spus că nu sunt pentru prima dată la astfel de competiții organizate în țara noastră.

Robert Ciobotaru, sportiv, Bacău: "A fost o competiție foarte bună din punctul nostru de vedere, o competiție de pregătire pentru etapele de campionat național ce vor urma de acum încolo, noi încercam sa venim an de an la aceasta competiție pentru că a început așa de la zero și încet încet urcam trepte".

Vladimir Leadavschi, jucător de badminton din RM: "Noi participam și în cadrul unui club din Bulgaria, vom juca în acest an și pentru ei, la fel și pentru clubul din Romania, acum ca sa ne menținem în formă, să avansăm și sa ne perfecționăm".

Președintele Federației Naționale de Badminton din RM, Marian Stan, a declarat după eveniment că numărul participanților la acest turneu este în creștere, în fiecare an fiind tot mai mulți doritori de a practica acest sport.

Marian Stan, președintele Federației Naționale de Badminton din RM: "Anul acesta am avut 143 de participanți din 5 țări dintre care au fost Romania, Bulgaria, Ucraina, Moldova și am mai avut oaspeți din India și reprezentanți ai Japoniei. Acest turneu a durat 3 zile a fost de o valoare deosebită și intensitate enormă.

La finalul competiției sportivii au primit medalii și premii din partea organizatorilor. Turneul internațional la Badminton din Chișinău a avut loc în perioada 19-21 ianuarie.

Exclusiv TV