În noul an, Republica Moldova iese din stare de urgență. Anunțul a fost făcut de președinta Comisiei parlamentare juridice, numiri și imunități, Olesea Stamate, care este și președinta Comisiei parlamentare juridice, numiri și imunități, care a menționat în cadrul unei emisiuni televizate, că după exprirarea celor 30 de zile, regimul special nu va mai fi prelungit. Deputata a explicat că, Guvernul a pregătit deja toate măsurile care vor putea substitui deciziile Comisiei pentru Situații Excepționale, acestea fiind adoptate și de Legislativ.
Starea de urgență expiră în data de 31 decembrie, perioadă în care Parlamentul se va afla în vacanță. Astfel, decizia Parlamentului în acest sens, adoptată săptămâna trecută, este ultima, dacă nu se va întâmplă ceva extraordinar, a punctat Olesea Stamate.
OLESEA STAMATE, președinta Comisiei parlamentare juridice, numiri și imunități: Reprezentantul Guvernului, care a prezentat inițiativa în Comisie și în plen, a justificat necesitatea prelungirii stării de urgență doar pentru 30 de zile, iar asta ar însemna că este ultima prelungire. Doar dacă, nu dă Doamne, nu se va întâmpla ceva mai rău, Guvernul a pregătit majoritatea actelor legislative pe care trebuie să le aprobăm pentru a substitui deciziile Comisiei Situații Excepționale. La sfârșitul lunii decembrie, având aceste acte adoptate, nu va trebui să prelungim starea de urgență. Sper și eu asta.
Moldova se află în stare de urgență de pe data de 24 februarie 2022, când Rusia a lansat un război de agresiune împotriva Ucrainei. Aceasta a fost prelungită în repetate rânduri cu câte 60 de zile, fiind invocate pericole la adresa securității naționale. Decizia autorităților de a menține țara sub regim special a fost dur criticată de opoziție, dar și de o parte din societatea civilă.
Exclusiv TV
