De trei zile fără apă și curent electric: situație critică în mai multe localități din sudul țării

28.11.2023, 13:31
Situație critică în mai multe localități din sudul țării. După ninsorile abundente de duminică, locuitorii satului Beșalma din Găgăuzia încă nu au curent electric, iar din această cauză localitatea este lipsită și de apă în robinete. Primarul localității, Valeriu Moș susține că a apelat la toate instituțiile responsabile, dar deocamdată fără vreun răspuns. De cealaltă parte, furnizorul de energie electrică, ”Premier Energy”, anunță că se face tot posibilul pentru a remedia situația în termeni cât mai restrânși.

Codul portocaliu de ninsori și vijelie din acest weekend, a blocat mai multe drumuri naționale și a tăiat curentul în zeci de localități din sudul țării. Furnizorul de curent electric, Premier Energy, informează că la ziua de astăzi, aproximativ 12 mii de consumatori din 30 de localități mai rămân deocamdată fără energie electrică. Printre acestea se numără și satul Beșalma din Găgăuzia. Primarul localității, Valeri Moș, susține că deja pentru a treia zi consecutiv, 70 la sută din gospodării încă nu sunt reconectate la rețeaua electrică, iar rezervele de apă din localitate sunt pe sfârșite.

VALERII MOȘ, primarul satului Beșalma, UTA Găgăuzia: ”Într-adevăr, situația în localitatea Beșalma este foarte complicată. La ziua de astăzi, energie electrică au doar 30 % din gospodării și oamenii sunt foarte indignați că nu se fac lucrări deja a treia zi și stau fără lumină. Și mai avem o problemă, s-a terminat apa din sonde și situația e gravă. Ne-am adresat peste tot, și autorităților, și la cei de la Premier Energy am sunat de câteva ori, dar fără schimbări deocamdată.”

În această dimineață, în localitate au ajuns specialiștii Inspectoratului General pentru Situații de Urgență care au pus în funcțiune un generator pentru a asigura o parte a populației cu apă.

VALERII MOȘ, primarul satului Beșalma, UTA Găgăuzia: ”Acum jumătate de oră, au venit cei de la IGSU și au pus un generator mare pentru a pune în activitate una din sonde, ca să avem apă măcar pentru școli și grădinițe, și oamenii să poată bea apă. Asta e situația la moment și sperăm că vor ajunge și în satul nostru specialiștii de la Premier Energy și vom avea lumină.”

De cealaltă parte, furnizorul de energie electrică ”Premier Energy”, comunică că muncitorii sunt în teren și continuă lucrăririle de restabilire a furnizării cu energie a consumatorilor din centrul și sudul țării, doar că accesul în unele zone este destul de anevoios.

”Circa 12 mii de consumatori din 30 de localități mai rămân deocamdată fără energie electrică. Trebuie să menționăm că lucrările de remediere a avariilor şi defecțiunilor produse în rețelele electrice decurg anevoios din cauza lipsei de acces către liniile electrice aeriene din câmpiile întroienite, inclusiv la această oră, în special în localitățile din raioanele Anenii Noi, Căușeni, Stefan Vodă, Cimișlia, unde echipajele brigăzilor operative se împotmolesc în nămeți. Ne cerem scuze pentru incomodităţi şi îi asigurăm că depunem toate eforturile pentru lichidarea definitivă a tuturor incidentelor și restabilirea cât mai curând posibil a serviciului, - se menționează într-un comunicat de presă al furnizorului.

Totodată, oamenii sunt îndemnați să respecte regulile de securitate în raport cu instalațiile electrice, întrucât sunt recepționate multe avize de rupturi de conductoare. Astfel, compania îndeamnă locuitorii țării în cazul în care observă linii electrice căzute pe străzi, lângă instituții de învățământ, publice și puncte de comerț, să informeze de urgență operatorul de distribuție la numărul 022 431 111. Totodată, oamenii sunt chemați să nu atingă conductoarele electrice căzute avariat la pământ sau care atârnă accidental de pe piloni şi copaci și nu intervină în instalațiile electrice deoarece există pericol de electrocutare.

Exclusiv TV