„Răsărind din umbră: Soarele nu pălește niciodată.” Este titlul unei expoziții imersive de artă digitală, care a fost lansată, astăzi, în Chișinău. Aceasta ilustrează istoriile a patru femei din Moldova și Ucraina, care au trăit violența și are scopul de a spori gradul de conștientizare a gravității acestui fenomen. Evenimentul se înscrie în campania „16 zile de activism împotriva violenţei față de femei și fete”, marcată la nivel mondial între 25 noiembrie şi 10 decembrie.
Denumirea expoziției „Răsărind din umbră: Soarele nu pălește niciodată” se referă la una din cele patru istorii redate, în care o mamă îi spunea metaforic agresorului său, adică soțului, „Soarele”, pentru a nu o speria pe fiica ei și a-i provoca suferințe.
Expoziția este mai mult decât o experiență auditivă și vizuală, fiind un apel la acțiune.
OLESEA SIMION, specialist în comunicare, UN Women în Moldova: În expoziție sunt ilustrate istorii ale patru femei, care au fost afectate de violență și avem două obiective. Să sensibilizăm publicul față de gravitatea acestui fenomen și să încurajăm femeile și fetele să raporteze cazurile de violență, pentru că statisticile spun că mai puțin de 40% din femeile care suferă de violență, raportează cazurile.
Prin campania „16 zile de activism împotriva violenței”, organizatorii și autoritățile își propun să mobilizeze societatea civilă, femeile și bărbații să participe activ la prevenirea și combaterea agresiunii împotriva femeilor și fetelor, dar și a acestui fenomen în familie.
DOMINIKA STOJANOSKA, reprezentanta UN Women în Moldova: Pentru 2022, 89 de mii de fete și femei din lume au fost ucise intenționat și asta este o cifră foarte mare în ultimii 20 de ani. Este o cifră mare. În 2022, suicidul printre femei a crescut, chiar dacă numărul cazurilor de suicid, în general, a scăzut. Este un îndemn pentru acțiuni în următoarele 16 zile.
Ministrul Muncii și Protecției Sociale, Alexei Buzu, a declarat că în ultimul an, au fost întreprinse mai multe măsuri pentru a contracara fenomenul violenței, însă recunoaște că mai este mult de muncă în acest domeniu.
Expoziția de artă digitală „Răsărind din umbră: Sorele nu pălește niciodată” va oferi publicului posibilitatea de a trăi o experiență imersivă care va îmbina artele vizuale, narative și tehnologiile, pentru a evidenția diferite forme de violență, care afectează femeile din societate. Aceasta va fi derulată în perioada 24-26 noiembrie, în intervalul orelor 12:00 - 20:00, la Stage Door, pe bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt 202. Accesul este liber.
Exclusiv TV
