Moldova devine stat participant la Mecanismul de protecție civilă al Uniunii Europene

29.09.2023, 18:14
Republica Moldova devine stat participant la Mecanismul de protecție civilă al Uniunii Europene. Un acord în acest sens a fost semnat, astăzi, la Chișinău și va intra în vigoare de la 1 ianuarie 2024. Datorită acestui document, Moldova nu doar că va putea primi sprijin imediat, dar va putea trimite asistență țărilor afectate de dezastrele umane sau naturale.

ADRIAN EFROS, ministrul Afacerilor Interne: Astăzi Republica Moldova este cu un pas mai aproape de Uniunea Europeană deoarece alături de noi la necaz, de dezastre, vor fi în intervenții nu doar salvatorii și pompierii din Republica Moldova, dar vor fi și salvatori, pompieri din Uniunea Europeană. Totodată, suntem mai aproape de Uniunea Europeană pentru sinistrați, răniți în urma acestor dezastre, care vor fi tratați în condiții europene în spitalele din Uniunea Europeană. La cutremuri, incendii sau inundații, vor fi alături de noi mii de mâini, care vor ajuta să salvăm vieți omenești.

Documentul de adedrare a Republicii Moldova la mecanismul de protecție civilă al Uniunii Europene a fost semnat de ministrul Afacerilor Interne, Adrian Efros și comisarul european pentru managementul crizelor, Janez Lenarcic. Oficialul european a remarcat profesionalismul salvatorilor moldoveni, dar și deschiderea autorităților de la Chișinău față de nevoile altor state.

Mecanismul de protecție civilă al UE își propune să consolideze cooperarea dintre țările UE și 10 state participante în domeniul protecției civile pentru a îmbunătăți prevenirea, pregătirea și răspunsul la dezastre. Atunci când o situație de urgență depășește capacitățile de răspuns ale unei țări din Europa și nu numai, aceasta poate solicita asistență prin intermediul Mecanismului. De la înființarea sa în 2001, Mecanismul de protecție civilă al UE a răspuns la 700 de cereri de asistență în interiorul și în afara UE.

Exclusiv TV