Fotbaliștii moldoveni Ion Nicolaescu și Oleg Reabciuk și-au schimbat cluburile

8.08.2023, 13:56
Fotbaliștii moldoveni Ion Nicolaescu și Oleg Reabciuk și-au schimbat cluburile. Astfel, Nicolaescu s-a transferat la SC Heerenveen, club din Eredivisie, Țările de Jos. Iar Oleg Reabciuk a plecat în Rusia la formația Spartak Moscova.

Internaționalul moldovean Ion Nicolaescu, a părăsit echipa Beitar Ierusalim din Israel și a semnat cu formația SC Heerenveen care evoluiază în liga superioară din Țările de jos. Atacantul naționalei moldovei în vârstă de 24 de ani, a semnat un contract valabil pentru 3 sezoane cu echipa Olandeză. 1,2 milioane de euro au plătit cei de la Heerenveen pentru fotbalistul moldovean. În sezonul trecut, Ion Nicolaescu, a jucat 34 de meciuri la Beitar Ierusalim, acesta a marcat 19 goluri și a dat 8 pase de gol pentru israelieni. Nicolaescu este și cel mai bun marcator al echipei naționale a moldovei cu 12 goluri în 35 de meciuri jucate pentru tricolri. Oleg Reabciuk și-a schimbat și el echipa, acesta va evolua în sezonul viitor la formația din capitala rusiei, Spartak Moscova.

Reabciuk a părăsit formația Olympiacos Pireu din Grecia la care a evoluat în 120 de meciuri și a înscris 3 goluri. Cu Olympiacos, Oleg Reabciuk, a devenit de 2 ori campion al Greciei, în 2021 și 2022. Acesta este și este deținător al Cupei Greciei cu această formație în 2021. Moldoveanul, în vârstă de 25 de ani, a semnat un contract valabil pentru o perioadă de 3 ani cu echipa Spartak Moscova. Iar acesta va purta tricoul cu numărul 2. 7 milioane de euro au plătit cei de la Spartak pentru internaționalul moldovean. Astfel, Reabciuk a devenit cel mai scump fotbalist moldovean din toate timpurile. Oleg Reabciuk are și el 41 de meciuri în tricoul Naționalei Moldovei.

Exclusiv TV