Trei localități rămân deconectate de la energia electrică în urma intemperiei de săptămâna trecută

2.08.2023, 16:50
La o săptămână după ploile torențiale cu vânt puternic, trei localități din nordul țării încă mai rămân deconectate de la rețeaua de energie electrică, deteriorată de furtună. Urgia naturii a adus pagube majore în 74 de localități, majoritatea din nordul țării. Peste 3500 de case au rămas fără acoperiș, sinistrații fiind ajutați de autorități. Premierul Dorin Recean merge în teritoriu să inspecteze mersul lucrărilor de lichidare a consecințelor intemperiilor.

Șeful Cabinetului de miniștri, Dorin Recean, cere serviciilor specializate să lucreze mai rapid pentru a reconecta la rețeaua electrică localitățile, care mai rămân în bezmă după furtuna de săptămâna trecută.

DORIN RECEAN, prim-ministru: "Mulțumim echipelor care au lucrat la Nord, dar ne mai rămân încă trei sate să le conectăm la energie electrică. Joi vom merge în teritoriu să vedem cum derulează lucrările de restaurare acaselor, a instituțiilor. Vă rog toate instituțiile să ne mobilizăm în continuare, să asigurăm că ajutăm cetățenii și administrația publică locală să se descurce cu repararea prejudiciilor în rezultatul intemperiilor".

Între timp, comisiile locale pentru situații excepționale au prezentat rezultatele evaluărilor pagubelor produse de intemperii. Astfel, au avut de suferit în urma vântului puternic și al grindinei peste 3700 de clădiri și construcții.

DANIEL VODĂ, purtătorul de cuvânt al Guvernului: Vorbim aici despre 3589 de case particulare de locuit, instituții de învățământ – 44 la număr, spitale – 8, primării – 7, case de cultură – 15, instituții de stat – 4, depozite – 53, centre de plasament – 2.

Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă, a menționat că în continuare angajații structurilor de forță și apărare transportă materiale de construcție în zonele sinistrate, salvatorii fiind antrenați să ajute oamenii care au avut de suferit pe urma urgiei naturii.

DANIEL VODĂ, purtătorul de cuvânt al Guvernului: Au fost antrenate mijloace IGSU cu un efectiv de 423 de angajați cu 106 unități de tehnică, dar și 101 militari cu 33 de unități de tehnică din dotarea Armatei Naționale, care au intervenit în sprijinul autorităților publice locale la transportarea ajutorului destinat cetățenilor afectați.

Intemperiile au adus pagube și infrastructurii naționale, fiind afectate 47 de sectoare de drumuri publice naționale. Peste 450 de copaci au fost doborâți de vânt. Aproximativ 150 de drumari lucrează și astăzi pentru a face ordine pe sectoarele afectate. La o ședință extraordinară de la finele săptămânii trecute, Guvernul a decis să aloce 16 milioane de lei pentru a ajuta locuitorii din zonele afectate. Este vorba de foi de ardezie și cherestea, oferită sinistraților și autorităților publice locale.

Exclusiv TV