În Moldova crește numărul cazurilor de insolații, anunță Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească (IMSP CNAMUP). În perioada 29 mai-03 iulie, au solicitat intervenția ambulanței 20 persoane cu urgențe generate de agenți de mediu.
Mai exact, au fost înregistrate insolații în următoarele localități ale țării:
în luna mai – 2 cazuri (câte un caz în mun. Chișinău și raionul Orhei)
în luna iunie – 12 cazuri (mun. Chișinău – 4, în raioanele Hâncești – 3, Anenii Noi – 2 și câte un caz în Rezina, Nisporeni, Rîșcani)
până pe 03 iulie – 6 cazuri (mun. Chișinău – 3, în raioanele Telenești – 2 și Rezina -1)&
În perioada menționată, echipele de asistență medicală urgentă au intervenit la 20 pacienți care au suferit în urma temperaturilor ridicate, dintre care 4 copii. Vârsta pacienților a fost cuprinsă între 2,5 ani-73 ani, totodată din numărul total de solicitanți 13 persoane au fost de gen masculin și 7 de gen feminin.
După evaluarea stării generale a pacienților, la toate persoanele a fost stabilit diagnosticul prezumtiv: „Insolație de gradul I-II”. Tuturor solicitanților le-a fost acordată asistență medicală urgentă la etapa de prespital, iar 9 pacienții au fost transportați la instituțiile spitalicești din țară pentru tratament corespunzător.
realitatea.md
