Numărul cazurilor de boli diareice acute este în creștere. Medicii din cadrul spitalului clinic municipal de boli contagiase pentru copii susțin că, în această perioadă, fiecare al doilea copil internat are această afecțiune. Maladia este provocată de bacterii şi virusuri, care se transmit prin mâini murdare, apă contaminată, fructe și legume consumate fără a fi spălate. Specialiștii le recomandă oamenilor ca, în astfel de cazuri, să evite automedicația și să apeleze la ajutorul medicilor.