Descreșterea pe parcursul ultimelor trei săptămâni a cazurilor de gripă sezonieră și infecții acute ale căilor respiratorii superioare atestă apropierea de sfârșitul sezonului gripal 2022-2023. Anunțul a fost făcut de Ministerul Sănătății. Instituția atestă că pe parcursul a zece săptămâni consecutive este în scădere și numărul cazurilor de COVID-19.
Potrivit Ministerului Sănătății, în prima săptămână a lunii mai în instituțiile medicale din țară nu a fost internată niciun bolnav cu gripă, iar numărul spitalizărilor din cauza infecțiilor respiratorii virale acute a scăzut cu aproximativ opt la sută față de săptămâna anterioară. Majoritatea internărilor sunt în rândul copiilor de până la patru ani. Astfel, în perioada 1-7 mai a fost înregistrat un caz de gripă și 110 cazuri de COVID-19, în scădere cu peste 33 la sută. De asemenea au fost înregistrate 3.951 de cazuri de infecții virale ale căilor respiratorii superioare, mai puțin cu 13,3 la sută și 242 de infecții respiratorii acute severe, se menționează în comunicatul instituției.
În total, în acest sezon, au fost confirmate 1979 de cazuri de gripă, aproximativ 280 de mii de cazuri de infecții virale ale cailor respiratorii superioare și peste 12 mii de infecții respiratorii acute severe.
Exclusiv TV
