Persoanele care participă la acțiuni de destabilizare a Moldovei și amenință suveranitatea și independența țării noastre, statul de drept, stabilitatea sau securitatea statului vor fi sancționate pe teritoriul Uniunii Europene. O decizie în acest sens a fost aprobată, la finele săptămânii trecute de Consiliul UE, care a permis înghețarea averilor și blocarea intrării în spațiul comunitar pentru cei vizați de sancțiuni.