Moldovenii au consumat mai puțin gaz în luna martie

12.04.2023, 14:13
Potrivit ”Moldovagaz”, volumul consumului de gaze naturale în luna martie curent a constituit 64,7 milioane de metri cubi, ceea ce este cu aproximativ 56,7% mai puțin în comparație cu aceeași perioadă a anului trecut. Totodată, în perioada de raportare au fost deconectate de la rețea 602 puncte de consum, ai căror proprietari datorau furnizorului 8,3 milioane lei, iar 196 de consumatori au fost transferați să plătească în avans, din cauza suspendării anterioare a livrărilor pentru neplata la timp a costului gazelor naturale consumate.

Potrivit ”Moldovagaz”, consumatorii casnici, până în data de 31 martie 2023, au achitat 95,5% din sumele facturate, ceea ce este cu 0,5% mai puțin în comparație cu aceeași perioadă a anului trecut.

”În cazul consumatorilor non-casnici (persoanele juridice), ponderea transferurilor a fost de 94,5%, ceea ce este cu 3,5% mai puțin în comparație cu aceeași perioadă a anului trecut. Întreprinderile din sectorul energetic și termic din țară au achitat facturile în proporție de 71,9%, ceea ce este cu 27,9 puncte procentuale mai puțin comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut”, menționează instituția într-un comunicat.

În perioada de referință de la rețeaua de distribuție a gazelor naturale au fost deconectate 602 unități de consum, datoriile posesorilor acestora fiind în mărime de circa 8,3 milioane lei. Totodată, față de 196 consumatori s-a aplicat condiția plații preventive, drept consecință a sistării anterioare a furnizării de gaze naturale pentru neachitarea în termen a contravalorii gazelor naturale consumate. Conform datelor SA „Moldovagaz”, nivelul de achitare a consumului de gaze naturale la data de 31 martie 2023 se ridică la 89,1% pentru volumul furnizat, ceea ce constituie 4 miliarde de lei.

Exclusiv TV