FMF va premia 56 antrenori de copii

30.03.2023, 19:09
FMF VA PREMIA 56 DE ANTRENORI DE COPII

Pentru a încuraja antrenorii de copii, Comitetul Executiv al Federației Moldovenești de Fotbal a decis să premieze 56 de antrenori cu 50 de mii de euro, care echivalează la circa un milion de lei. Inițiativa se bazează pe proiectul de plată a premiilor anuale, care are drept scop promovarea și dezvoltarea viitorilor fotbaliști și fotbaliste.

Decizia de premiere, vine în urma prezentării de către Dănuț Stelian Oprea, director tehnic al FMF, la ședința Comitetului Executiv din 24 martie curent, a informației cu privire la proiectul de plată a premiilor anuale pentru profesori și antrenori de copii și juniori, care au pregătit jucătorii din loturile naționale ale Republicii Moldova Under-17,19, 21 și Echipa Națională, inclusiv cele feminine. Membrii CEx au votat unanim, aprobând astfel premierea celor care pun temelia viitorilor fotbaliști și fotbaliste.

Federația Moldovenească de Fotbal și-a propus, prin Strategia de Dezvoltare, să pună un accent sporit pe promovarea fotbalului în rândurile copiilor. În ultimii 3 ani, FMF a inițiat și dezvoltat alături de partenerii locali și internaționali Proiectul ”Fotbal în școli”, cu implicarea a zeci de mii de copii, profesori și antrenori de fotbal. Menirea proiectului este popularizarea fotbalului printre copii, crearea premiselor pentru practicarea unui mod sănătos de viață, inclusiv prin jocul de fotbal, care este sportul numărul 1 din lume.

Exclusiv TV