Tot mai multe cazuri de tuberculoză sunt înregistrate în ultimul timp în țara noastră. Anul trecut, au fost raportate 2.121 de cazuri, cu 53 mai mult decât în 2021. Autoritățile explică această creștere prin faptul că pandemia de COVID-19 a temperat procesul de diagnosticare a tuberculozei, iar mulți pacienți evitau să se adreseze în instituțiile medicale. Între timp, specialiștii susțin că Moldova se află printre primele state din Europa în care sunt prezente tulpini ale tuberculozei rezistente la medicamente.
După o reducere considerabilă a cazurilor noi depistate în 2020, doi ani mai târziu în țara noastră se atestă din nou o creștere a îmbolnăvirilor cu tuberculoză. Medicii specialiști explică acest lucru prin pandemia de COVID-19.
VALENTINA VILC, coordonatoarea Programului național de răspuns la tuberculoză: Am avut o descreștere foarte mare în primul an de pandemie în 2020, atunci când s-a micșorat numărul cazurilor de tuberculoză în jur la 38%. Noi înțelegem că asta a fost legate cu restricții de circulație, frica din partea populației. Cazurile de tuberculoză erau în societate, dar nu erau toate depistate la timp.
O problemă stringentă pentru țara noastră este rezistența tuberculozei la medicamente, susțin ftiziopneumologii. Acest lucru a fost influențat de doi factori. În primul rând, rezistența a fost dobândită din cauză unor erori în tratament, mai ales în perioada anilor 1995-2000, când țara se confrunta o criză de medicamente împotriva acestei maladii. O altă cauză a fost internarea mai multor pacienți în același salon, în timp ce metoda de depistare a tuberculozei rezistente era una învechită. Astfel, infecția era preluată și de bolnavii cu forme mai ușoare ale bolii.
Cele mai afectate orașe de tuberculoza rezistentă sunt municipiile Chișinău și Bălți. În partea stângă a Nistrului aceeași problemă se atestă în orașele Tiraspol și Bender. Printre cauzele acestei maladii sunt sărăcia, migrația și situația socio-economică. Din 2010, în țara noastră a fost implementată o reformă privind controlul infecțiilor în toate spitalele. Autoritățile au depus toate eforturile pentru a implementate tehnologii noi de diagnosticare și tratament al tuberculozei.
VALENTINA VILC, coordonatoarea Programului național de răspuns la tuberculoză: Noi avem toate schemele de tratament, inclusiv pentru tuberculoză sensibilă, tuberculoză drog-rezistentă. Noi acum ne axăm pe introducerea schemelor scurte de tratament, care micșorează durata tratamentului la tuberculoză sensibilă de la șase luni la patru luni, la formele care sunt nesevere, necomplicate. În cazul tuberculozei multidrog-rezistentă se micșorează până la șase-nouă luni de zile. Schema aceasta de nouă luni de zile am introdus-o în Republica Moldova din septembrie 2020.
De asemenea, din 2020, în țara noastră sunt folosite instalații radiologice portative și mobile dotate cu softuri de inteligență artificială care oferă în doar câteva minute un rezultat preventiv. Astfel, pacienții cu suspecții la tuberculoză sunt investigați periodic. De asemenea, pentru ei sunt aplicate scheme de tratament video asistat.
Statisticile oficiale arată că, în fiecare zi, șapte moldoveni sunt depistați cu această maladie, iar, cel puțin, unul decedează. Până în anul 2025, autoritățile își propun să reducă incidența tuberculozei cu 50% și a mortalității - cu 75%. Pentru anul 2023, au fost alocate peste 288 de milioane de lei pentru programul național de răspuns la tuberculoză.
Exclusiv TV
