Șapte jucători din Côte d'Ivoire au fost părăsiți de agentul lor, care i-a adus în probe în Moldova. Rămași fără contracte și salariu, tinerii sunt nevoiți să înfrunte și frigul de afară, care este o noutate pentru ei. Fotbaliștii fac față greutăților datorită oamenilor din regiune, care i-au ajutat cu îmbrăcăminte potrivită sezonului.
La sfârșitul toamnei, 11 jucători din Côte d'Ivoire au venit la Tiraspol pentru probe la FC Dinamo-Auto. Toți jucătorii s-au antrenat și au participat la partidele de verificare a dinamoviștilor. La încheierea perioadei de testare, patru fotbaliști au rămas la club, iar alții șapte nu au mai reușit să-l găsească pe agentul lor, care a încetat să răspundă la apeluri și mesaje.
EZEKIEL, fotbalist: La sfârțitul toamnei noi am venit în probe la Dinamo-Auto. Ne-am antrenat, am jucat meciuri amicale. Din 11 fotbaliști au semnat doar patru. Ulterior, agentul nostru a dispărut, la apeluri și mesaje nu răspundea, iar noi cu colegii am rămas singuri.
Pe lângă problemele existențiale, fotbaliștii, care rămân la Tiraspol, se confruntă cu o altă provocare - cea a temperaturilor joase. Jucătorii au aflăt abia acum ce este frigul și au văzut pentru prima dată zăpadă.
EZEKIEL, fotbalist: Noi am fost uimiți, când am văzut zăpada de afară. Este pentru prima dată în viață. Nu am ieșit afară de cinci zile. Pentru noi este foarte frig. Dar deja ne-am acomodat un pic, plus la asta ne-au ajutat cu îmbrăcăminte mai călduroasă.
Ajutorul a venit atât de la comunitatea de fotbaliști, cât și de la oamenii simpli din regiune, care le-a aflat istoria datorită presei.
VICTOR SAVCENCO, președintele clubului „Avangarde-TVPRM”: Am decis să le dăruim baieților, care au ajuns aici, îmbrăcăminte călduroasă. Cred că nu o să le încurce. (MUSCA) Nu mi-aș dori să stăm de o parte, când cineva ajunge într-o situație mai dificilă. Am ajutat cu ce am putut.
IURII BOIARCHIN, președintele clubului „Avarium”: Am avut un aple din orașul Bender. O femeie, care nu s-a prezentat, a spus că are 80 de ani și că a văzut emisiunea despre baieți: ”Eu am scurte, care au rămas de la soțul meu decedat. Scurte și hainele au rămas”. A spus: ”dacă într-adevăr au nevoie de așa ajutor, atunci pot să vi le dau cu mare drag, ca să ofer o mână de ajutor”.
Fiecare jucător i-a achitat agentului suma de două mii de euro pentru posibilitatea de a veni în probe în Moldova. Pentru a acumula această sumă, fotbaliștii au cerut ajutorul celor apropiații, iar unii dintre ei au luat banii cu împrumut.
Exclusiv TV
